Nowe badania, które skupiły się nad tym, dlaczego palące osoby otyłe są bardziej zagrożone chorobą serca, sugerują, iż dym papierosowy wpływa na aktywność setek kluczowych genów, które chronią płuca i serce, co w efekcie prowadzi do uszkodzeń tych istotnych dla życia narządów.
Prace ukazały się w Chemical Research in Toxicology.
Naukowcy przypuszczają dodatkowo, że efekt ten może być wyjątkowo silny u otyłych niepalących, narażonych na bierne palenie.
Diana J. Bigelow, jedna z autorek badania, podkreśla: - Aktywne palenie podwaja ryzyko choroby serca. Natomiast bierne palenie podnosi to zagrożenie o ok. 30%. Chcieliśmy się dowiedzieć nieco więcej na temat ryzyka przede wszystkim u ludzi otyłych.
Zobacz również:
- Jedna, pewna rada na długie i zdrowe życie
- Leczenie uzależnienia od tytoniu
- Geny wpływają na zdolność do rzucenia palenia?
- Nikotynowa terapia zastępcza
- Pokoje hotelowe dla niepalących nie gwarantują przestrzeni wolnej od dymu
- Metoda rzucania palenia Allena Carra
- Korzyści zdrowotne po rzuceniu palenia
- Nikotynizm
Do tego celu naukowcy posłużyli się myszami, specjalnie utuczonymi w laboratorium.
Odkryli, że dym pochodzący z aktywnego palania, a także dym z biernego palenia hamują aktywność genów chroniących serce i płuca, jak również aktywują geny związane z większym ryzykiem choroby serca. Z tym, że wpływ biernego palenia jest większy.
Dodatkowo, zmiany te były o wiele głębsze u myszy otyłych, w porównaniu do myszy normalnych.
Badacze podsumowują: - Nasze prace są pierwszymi, które przedstawiają in vivo odpowiedź serca na dym tytoniowy, w kontekście diety wysokotłuszczowej i otyłości.
Komentarze do: Dym papierosowy wpływa na geny związane ze zdrowiem serca i płuc