3 listopada br. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku Kostngo dla Basi i Innych. W organizację tej akcji angażują się Ci, którzy wierzą, że uda się uratować życie Basi oraz innych chorych oczekujących na przeszczep od skojarzonego dawcy. Basia ma dopiero 23 lata. Jest studentką Uniwersytetu Warszawskiego. Pragnie zrealizować swoje plany na przyszłość, zdobyć wykształcenie i rozwijać swoje pasje. Niestety, od prawie czterech lat choruje na ziarnicę - nowotwór węzłów chłonnych. Jej ostatnią szansą na wyleczenie i życie jest przeszczep szpiku.
Przeszczep szpiku jest również jedyną szansą na wyleczenie dla innych osób cierpiących na nowotwór krwi, czyli białaczkę. W Polsce, co 1,5 godziny stawiana jest kolejna diagnoza - białaczka. Niestety, co drugi chory nie znajduje dawcy. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż liczba dawców w Polsce jest wciąż nikła. Choć szanse znalezienia zgodnego dawcy są małe, bo wynoszą od 1:25 000, do 1:kilku milionów, to jednak istnieją. Stąd, im więcej zgłoszeń potencjalnych dawców, tym większe są szanse na dobór tego właściwego, który może uratować komuś ŻYCIE.
Potencjalnym dawcą może zostać każdy, ogólnie zdrowy człowiek w wieku 18-55 lat. Rejestracja polega na wypełnieniu formularza oraz pobraniu tylko 4 ml krwi, koniecznych do określenia cech zgodności antygenowej. Zarejestrowane osoby znajdą się w bazie DKMS Polska. Natomiast, ich anonimowe dane (wiek, płeć, wyniki typowania) trafią do światowej bazy dawców szpiku. ZAWSZE istnieje szansa, że ktoś z zarejestrowanych uratuje życie Basi lub innej, chorej osobie.
Dzień Dawcy dla Basi i Innych
Miejsce: Politechnika Warszawska, budynek Gmachu Głównego (duża Aula),
Pl. Politechniki 1, Warszawa
Czas: 3 listopada 2009 , godz. 11.00 - 19.00
Ważne: Należy wziąć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL
Dawcą może zostać każda osoba w wieku pomiędzy 18-55 lat, w dob Podstawowe informacje
Jak zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego dla Basi i innych?
Przyłącz się do walki z białaczką
- W Polsce, co druga osoba chora na białaczkę nie znajduje odpowiedniego dawcy wśród osób niespokrewnionych. Dlatego, tak ważne jest, aby potencjalnych dawców było jak najwięcej. Daje to większe szanse chorym na znalezienie tego właściwego. Jeśli dziś przyłączysz się do walki z białaczką, jutro może okazać się, że to właśnie Ty możesz uratować komuś życie.
Zobacz również:
- Komunikacja w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej - budowanie partnerskiej relacji Pacjenta i Lekarza
- Przeszczep szpiku
- Genetyczna przyczyna białaczki odkryta
- Białaczka
- Ostra białaczka limfoblastyczna
- Białaczka u dzieci
- Diagnostyka patomorfologiczna w białaczkach i chłoniakach
- Białaczki ostre u dzieci
- Każdy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia (który waży minimum 50 kg lub nie ma dużej nadwagi) może zostać dawcą. W celu określenia antygenów cech zgodności tkankowej wystarczy pobrać do przebadania 4 ml krwi. Faktycznie dawcą zostaniesz, gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy zgodności tkankowej jak chory pacjent. Wtedy niezbędne będą dodatkowe badania lekarskie.
- Fundacja DKMS (Dawców Komórek Macierzystych) Polska została założona w celu poprawienia obecnej sytuacji chorych. DKMS ma swoje korzenie w Niemczech. Baza DKMS została założona 28 maja 1991 roku, jako prywatna inicjatywa. W tym czasie w Niemczech było zarejestrowanych tylko 3000 potencjalnych dawców. W ciągu 18 lat DKMS rozwinął się w największy na świecie bank dawców komórek macierzystych (ponad 2 mln zarejestrowanych dawców, październik 2009), potocznie nazywanych dawcami szpiku kostnego.
- Chory dostaje szansę na nowe życie, kiedy dochodzi do przeszczepu komórek macierzystych od niespokrewnionego, zgodnego genetycznie dawcy. Istnieją dwa sposoby pobrania komórek macierzystych.
- Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej - w Polsce stosowane w ok. 80% pobrań do przeszczepów.
- Dawca otrzymuje przez okres 5 dni wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu). Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które specjalną metodą można następnie pobrać bezpośrednio z krwi.
- Metoda ta znana jest na świecie od 1988 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane.
- Podczas zażywania leku mogą wystąpić grypopodobne symptomy.
- Nie ma konieczności pobytu w szpitalu.
- Zabieg pobrania komórek z krwi obwodowej trwa około 3-4 godzin.
- Dawca otrzymuje przez okres 5 dni wytwarzaną w organizmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu). Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych w szpiku kostnym, które specjalną metodą można następnie pobrać bezpośrednio z krwi.
- Pobranie szpiku kostnego
- Szpik pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy). Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera się ok. 5% szpiku i podaje pacjentowi.
- Dawca przyjmowany jest na oddział, zwykle dzień przed pobraniem szpiku.
W szpitalu pozostaje 2-3 dni.
- Po pobraniu szpiku dawca może przez kilka dni odczuwać lokalny ból, podobny, jak przy stłuczeniach.
- Szpik kostny dawcy ulega kompletnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni.
- Szpik pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy). Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera się ok. 5% szpiku i podaje pacjentowi.
Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod pobrania komórek macierzystych od dawcy uzależniona jest od stanu oraz preferencji chorego na białaczkę pacjenta. W miarę możliwości bierze się pod uwagę życzenia dawcy.
- Rejestracja dla potencjalnego dawcy jest BEZPŁATNA. Wszystkie koszty rejestracji, czyli 250 zł (w tym badanie próbki w laboratorium) ponosi Fundacja. Koszty te nie są refundowane przez Ministerstwo Zdrowia, dlatego tak ważne są dotacje finansowe - pozwolą na przebadanie większej liczby dawców, a w efekcie zwiększą szansę na nowe życie.
- Informacje dodatkowe uzyskasz na www.dkms.pl albo pod nr. telefonu 22 331 01 47 oraz mailem fundacja@dkms.pl.
Dawcą nie może zostać:
1. Osoba poniżej 18 roku życia lub powyżej 55 lat, ważąca poniżej 50kg, z BMI (Body-Mass-Index) powyżej 40 (kalkulator Body-Mass-Index).
2. Osoba ze schorzeniami:
- choroby serca, płuc oraz układu krwiotwórczego
(zawał serca, astma oskrzelowa, zakrzep, itd.),
- choroby ośrodkowego układu nerwowego,
- choroby nowotworowe,
- cukrzyca,
- reumatyzm,
- żółtaczka zakaźna (hepatitis B, C).
3. Osoby po przeszczepach organów, ze szczególnym uwzględnieniem przeszczepu tkanek: np. nerki, serce, skóra, rogówka, opona mózgowa, ścięgno Achillesa.
4. Osoby uzależnione: np. od alkoholu, narkotyków i leków.
Komentarze do: Dzień Dawcy dla Basi - 3 listopada