1 grudnia został ustanowiony przez Światową Organizacje Zdrowia jako Światowy Dzień Walki z AIDS. Jest już tak od 1988 roku, kiedy zapadła oficjalna decyzja w tej sprawie. To właśnie w tym dniu na całym świecie są organizowanego różnego rodzaju happeningi oraz akcje mające na celu uświadomienie ludzi.
Jak wynika z Raportu UNAIDS 2012, aż 50% osób, które chorują na Zespół Upośledzonej Odporności nie ma pojęcia o swojej chorobie.
1 grudnia jest doskonałym dniem, aby się przebadać. Z racji tego zostało otwartych już 31 punktów konsultacyjno-diagnostycznych, które oferują anonimowe oraz bezpłatne badania. Wszystko w ramach akcji Test na HIV. Test na odpowiedzialność. W Światowy dzień walki z AIDS zaangażowana jest również firma Durex, która przeprowadza globalną kampanię przekazania dwóch i pół miliona prezerwatyw na rzecz instytucji charytatywnych zajmujących się edukacją oraz walką z AIDS.
Statystycznie w Polsce trzy osoby dziennie dowiadują się, że są zarażone wirusem HIV. Bardzo dużo ludzi nie jest jednak świadomym swojej choroby. Światowy dzień walki z AIDS ma nam dać do myślenia oraz pomóc zrozumieć, że problem dotyczy również nas. Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH informują nas o liczbie osób zarażonych, których jest prawie 16 tysięcy. Jednak liczba, z którą mamy rzeczywiście do czynienia jest dużo większa. Twierdzi się, że może to być nawet około 30-35 tysięcy!
Zobacz również:
- Tragiczne żniwo AIDS na czarnym lądzie
- AIDS oraz zakażenie wirusem HIV u małego dziecka
- Dlaczego obrzezanie obniża ryzyko zarażenia wirusem HIV?
- Prawdy, mity i ciekawostki o zakażeniu wirusem HIV
- Charakterystyka HIV I AIDS. Niebezpieczeństwo nowych mutacji wirusa!
- Czy możliwe jest, że nie tylko ptaki są nosicielami ptasiej grypy?
- Dlaczego nie powinniśmy stosować antybiotyków?
- Sezon grypowy - czy jest się czego bać?
Organizowane są również konferencje dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. Porusza się na nich wszystkie problemy oraz wątpliwości związane z AIDS. Często przedstawia się statystyki oraz wszystkie możliwe drogi zarażenia. Udział w konferencji jest inwestycją w wiedzę, która pozwala skutecznie bronić się przed wirusem HIV.
Do zarażenia najczęściej dochodzi u osób uzależnionych od dożylnych narkotyków, homoseksualistów oraz ludzi społecznego marginesu. Liczba osób chorych w Polsce jest stabilna, w przeciwieństwie do Rosji, gdzie zauważalna jest tendencja wzrostowa.
W Polsce najczęściej chorują osoby młode oraz kobiety. Aż 58% zarażonych nie zdążyła ukończyć 29 lat, a 8% z nich zostało zarażonych przed dwudziestym rokiem życia.
Specjaliści ostrzegają i nawołują do badań. Osoby nieświadome często zarażają innych, co prowadzi do epidemii. Ludzie zaangażowani w światowy dzień walki z AIDS podkreślają, że badania mogą uchronić przed chorobą również osoby nam najbliższe.