Wprowadzenie planu na całym świecie może przyczynić się do poprawy opieki, leczenia oraz społecznego odbioru osób cierpiących na Alzheimera. Ów plan zostanie opublikowany jeszcze w tym tygodniu w Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association. Opiera się on na wynikach najnowszych badań dotyczących opieki klinicznej oraz chorych wraz z rodzinami, naukowców, a także np. koncernów farmaceutycznych.
Dokument ten jest rezultatem czerwcowego spotkania naukowców zajmujących się Alzheimerem, adwokatów i lekarzy, którzy stali się częścią Marian S. Ware Alzheimer Program powołanego do życia na Uniwersytecie w Pensylwanii.
Szacuje się, iż liczba osób żyjących z Alzheimerem w Stanach Zjednoczonych to 5 400 000. Przy czym ilość ludzi zajmujących się tymi osobami przekracza 15 milionów. Alzheimer zajmuje 6 miejsce na liście „najpopularniejszych” przyczyn śmierci w Stanach. Warto także nadmienić, że z TOP 10 tych chorób Alzheimer jest jedyną, której nie da się zapobiegać, leczyć bądź chociażby spowolnić.
- Nasz plan przewiduje poprawienie warunków opieki zarówno nad chorymi, jak i ich rodzinami. Liczymy na to, że zwiększając stopień znajomości patofizjologii oraz naturalnego rozwoju choroby, znajdziemy efektywniejsze metody leczenia, przyczyniające się np. na spowolnieniu jej postępowania - napisali autorzy.
Efektem czerwcowego spotkania ekspertów w Penn jest priorytetowy i zintegrowany zestaw zaleceń. Cztery grupy badawcze, skupiały się na Biomarkerach, Opiece Klinicznej oraz Świadczeniach Zdrowotnych, Polityce Lekowej, a także Ekonomii Zdrowia, nie zapominając o Etyce. Plan zawierający szczegółowe zalecenia stworzone przez poszczególne grupy i uporządkowany wedle kwestii priorytetowych zawierał pewne porady-klucze:
- Szybkość tłumaczenia najnowszych odkryć w praktyce klinicznej poprzez zmianę procesu regulacyjnego oraz zachęcanie koncernów farmaceutycznych do tworzenia odpowiednich leków na AZS;
- Stworzenie zróżnicowanego rejestru osób starszych z demencją oraz bez niej;
- Opracowanie modelu stratyfikacji ryzyka, uwzględniającego markery genetyczne, demograficzne, biologiczne, kognitywne oraz środowiskowe;
- Zwiększenie wsparcia dla zaawansowanej opieki dla pacjentów z AZS oraz ich opiekunów;
- Rozważenie przepisów prawnych wymagających, by kliniczna wartość biomarkerów była w pełni zrozumiała, a informacje uzyskane drogą badań biomarkerów nie mogą być wykorzystywane w ubezpieczeniach bądź decyzjach o zatrudnieniu.
Zobacz również:
- Choroba Alzheimera
- Alzheimer - czy mnie to także grozi?
- Dieta, która może obniżyć ryzyko Alzheimera
- Jak rozpoznać objawy choroby Alzheimera?
- Czy rak skóry może wiązać się ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimer'a?
- Jak rozpoznać Alzheimera?
- Diagnozowanie Alzheimera. Tak, ale kiedy?
- Jak krewni łagodzą zapominanie?
- Plan ten określa potrzeby w pełni odpowiedzialnego system opieki zdrowotnej: integracja opieki zdrowotnej oraz pomocy socjalnej, tak jak i badania oraz program edukacyjne mające na celu wsparcie osób cierpiących na Alzheimera. Jednak skupia się nie tylko na chorych, ale i na członkach ich rodzin oraz opiekunach - powiedziała przewodząca badaniu Mary Naylor (profesor Marian S. Ware w Gerontologii oraz Dyrektor NewCourtland Center for Transitions and Health w uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarstwa w Pensylwanii).
- Alzheimer jest olbrzymią i złożoną chorobą. Wierzymy, że kreatywne myślenie, przełożenie istniejących funduszy, czujność w redukcji odpadów oraz stała koncentracja na kosztowej efektywności mogą przyczynić się do wprowadzenia owych zaleceń w życie - dodał John Trojanowski, starszy autor, profesor Patologii i Medycyny Laboratoryjnej w Perelman School of Medicine na Uniwersytecie w Pensylwanii.
Jeśli poszczególne element planu zostaną urzeczywistnione na skalę globalną - przez rządy, prywatne organizacje oraz instytucje medyczne, autorzy przewidują, iż jeszcze w tej dekadzie uda się zapobiegać bądź przynajmniej hamować rozwój AZS.
Komentarze do: Eksperci zajmujący się chorobą Alzheimera stworzyli strategiczny plan zwalczania choroby