Eksperymentalny lek firmy Bristol-Myers Squibb spowodował kurczenie guza nowotworowego u 31% pacjentów z zaawansowanym czerniakiem złośliwym, według rezultatów próby klinicznej we wczesnym stadium. Prace przedstawiono na spotkaniu naukowym American Society of Clinical Oncology w Chicago.
Lek nivolumab to najbardziej zaawansowany środek z nowej klasy środków immunoterapeutycznych, które tak są opracowane, aby aktywowały układ immunologiczny do atakowania komórek nowotworowych.
Istniejący już lek z tej klasy, Yervoy - tej samej firmy zresztą - jest skuteczny u ponad 10% pacjentów z zaawansowanym czerniakiem.
Komunikat firmowy powiadamia także, iż niewielkie badanie przeprowadzone wcześniej odkryło, że kombinacja nivolumabu z Yervoyem spowodowała kurczenie guza nowotworowego co najmniej o połowę u 53% pacjentów z czerniakiem złośliwym.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Dr Mario Sznol z Yale Cancer Center w USA, mówi: - Nivolumab to prawdziwy przełom dla pacjentów z metastatycznym czerniakiem złośliwym.
Bristol-Myers Squibb zaczęła już badać działanie leku na inne typy raka, włączając w to nowotwory płuc i nerek.
W badaniu nad czerniakiem złośliwym 107 pacjentom - u każdego z nich rak postępował mimo wcześniejszych terapii - podano 5 różnych dawek specyfiku. U 33 pacjentów stwierdzono kurczenie guza o co najmniej 30%, a odpowiedź na lek zaobserwowano dla każdej dawki.
Średnia przeżycia wyniosła blisko 16,8 miesięcy, po uwzględnieniu danych dla każdej poszczególnej dawki.
Komentarze do: Eksperymentalny lek przeciwko czerniakowi złośliwemu