Firma Tepco, operator elektrowni atomowej Fukushima, ogłosiła, iż zaczęła wprowadzać mieszankę wody i kwasu borowego do reaktora numer 2. Być może doszło do nowej reakcji rozszczepienia nuklearnego.
Podczas gdy sytuacja wydawała się już stabilizować w elektrowni atomowej Fukushima Daiichi, od momentu wypadku, który zdarzył się w dniu 11 marca 2011 roku w następstwie trzęsienia ziemi, nową, nieprzyjemną nowinę podał do wiadomości publicznej operator elektrowni, Tokyo Electric Power (Tepco).
Jak podaje bowiem operator, mogło dojść do nowej reakcji rozszczepienia na łonie jednego z reaktorów, reaktora numer 2. Ta reakcja jest procesem, do którego zazwyczaj dochodzi w reaktorach atomowych, ale w sposób kontrolowany.
Tego jednak nie można powiedzieć o przypadku elektrowni Fukushima. Nie możemy wykluczyć tej możliwości, iż zajdzie zlokalizowana reakcja rozszczepienia nuklearnego, powiedział rzecznik Tokyo Electric Power, pan Hiroki Kawamata.
Zobacz również:
- Żywność ekologiczna na zdrowie
- Żywność uprawiana metodami ekologicznymi może zaoferować więcej niż ta uprawiana tradycyjnie
- Czy zjedlibyście mięso syntetyczne?
- Kto jest gorszy dla środowiska naturalnego, kobiety czy mężczyźni ?
- Zasady zbioru i metody konserwacji ziół
- Zarazki z kranu - czy zagrażają naszemu zdrowiu?
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Nowoczesne metody badania płodu
Rzecznik również dorzucił, że operator już podjął działania ostrożności, wprowadzając do reaktora mieszankę wody i kwasu borowego. Obawy, iż doszło do reakcji rozszczepienia nuklearnego pojawiły się po odkryciu gazu ksenon 133 i 135 na łonie reaktora.
Gazy te są generalnie generowane w czasie takiej reakcji. Poza tym, te elementy mają bardzo krótkie życie, co wskazuje, że musiały one z całą pewnością być uwolnione w czasie ostatniej reakcji. Trzeba to jeszcze potwierdzić.
Ciężko jest bowiem na tym stadium przeanalizować dokładnie co się stało, biorąc pod uwagę to, że nikt nie wie w jakich warunkach, gdzie, pod jaką postacią znajduje się paliwo, które stopiło się w reaktorach po dniu 11 marca 2011 roku, sprecyzował jeden z ekspertów francuskich.
Ta nowa awaria może mieć wpływ na całość operacji, które mają na celu utrzymanie temperatury w głębi reaktorów na poziomie poniżej 100 stopni Celsjusza, aż do momentu uzyskania tak zwanego „cold shutdown” pod koniec tego roku, według określonych celów.
Komentarze do: Elektrownia Fukushima: mogło dojść do nowej reakcji rozszczepienia w reaktorze