W 2010 roku, emisja dwutlenku węgla do atmosfery wzrosła o prawie sześć procent. Jest to największy wzrost od dwudziestu ostatnich lat, według raportu sporządzonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Kogo znajdziemy w klubie głównych winnych? Państwa azjatyckie, a dokładniej mówiąc, Chiny i Indie.
Pobity dwudziestoletni rekord
Rekord, utrzymujący się od dwudziestu lat, właśnie został pobity. Emisja dwutlenku węgla (CO2) wzrosła o prawie 6% w 2010 roku. Oznacza to największy wzrost od dwóch dziesięcioleci.
Wybitni medaliści?
Na pierwszym miejscu (złoty medal) – Chiny, bez większej niespodzianki zresztą. Na drugim (medal srebrny) – Indie, też bez większej niespodzianki. Wynik dla nich to odpowiednio wzrost o 10% i 9% emisji dwutlenku węgla.
Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone też nie pozostają w tyle w wyścigu do tego dumnego podium. Taka jest konkluzja z raportu JRC (centrum badań Organizacji Narodów Zjednoczonych). Raport ten został opublikowany w dniu 21 września 2011 roku.
Co jeszcze mówi raport?
Całość emisji dwutlenku węgla wynosi 33 miliardy ton. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest głównie wzrost ekonomiczny, a więc stale rosnące zapotrzebowanie na energię i na transport. Zapotrzebowaniu temu nie jest w stanie stawić czoła ani pojawianie się energii odnawialnych, ani energia jądrowa.
Zobacz również:
- Żywność ekologiczna na zdrowie
- Żywność uprawiana metodami ekologicznymi może zaoferować więcej niż ta uprawiana tradycyjnie
- Zarazki z kranu - czy zagrażają naszemu zdrowiu?
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Nowoczesne metody badania płodu
- Jak znosimy cierpienie?
- Jak ustalić ojcostwo? Podstawowe informacje o procedurach formalno - prawnych
- Pozytonowa tomografia emisyjna (PET)
W związku z tym, globalnie emisja dwutlenku węgla wzrosła o całe 45% w ciągu dwudziestu lat, czyli w przedziale 1990-2010.
Protokół z Kioto – możemy spać spokojnie?
Niektórzy eksperci są jednakże spokojni, ponieważ cele nakreślone w Protokole z Kioto powinny być zrealizowane przez kraje uprzemysłowione, które podpisały ten protokół; jak również przez Stany Zjednoczone. Przypomnijmy, że ten kraj nie ratyfikował Protokołu z Kioto.
W rzeczywistości, we wspomnianym wyżej okresie dwudziestu lat (1990-2010), kraje, które ratyfikowły protokół, dokonały wysiłków, aby uwolnić się od swojego uzależnienia od węgla i ropy, ujawnia raport sporządzony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Aby przypomnieć, celem protokołu z Kioto jest zmniejszenie ilości gazu cieplarnianego o 5% we wszystkich krajach, które go ratyfikowały, ale każdy powinien osiągnąć swój własny cel.
Tytułem przykładu, dla całości Europy zmniejszenie ilości gazu cieplarnianego powinno wynieść 8% (15 krajów, które podpisały protokół; ale tutaj znowu, każdy kraj ma swój własny cel).
Dwutlenek węgla jest jednym z głównych gazów cieplarnianych, którzy przyczynia się znacząco do ocieplenia klimatycznego. Walka z ociepleniem klimatycznym jest głównym wyzwaniem ekologicznym naszych czasów. I przyszłych pokoleń raczej też będzie.
Wpływ ocieplenia klimatycznego jest mnogi i szkodliwy: cierpi na tym bioróżnorodność, podnosi się poziom oceanu, zmienia się klimat, zwiększa się poziom opadów, etc.
Komentarze do: Emisja dwutlenku węgla: Organizacja Narodów Zjednoczonych niepokoi się wzrostem o prawie sześć procent