Nowe badania pokazują dlaczego nawet najnteligentniejsze mózgi mogą ulec oszukańczej historii, która po ponownym przyjrzeniu się okazuje się fałszywa. Naukowcy z Case Wsteren Reserve University stwierdzili, że kiedy mózg aktywuje sieć neuronów odpowiedzialnych za empatię, jednocześnie inaktywuje sieć, która jest odpowiedzialna za analizę.
Innymi słowy, kiedy działa sieć analityczna, nasza możliwość oceny ludzkich kosztów naszych działań jest zniesiona.
W spoczynku, nasz mózg krąży wokół społecznych i analitycznych sieci. Ale kiedy musi sobie radzić z danym zadaniem, mózg zdrowego dorosłego zaagażuje w działanie odpowiednią ścieżkę neuronową, opisują badacze z CWRU.
Przeprowadzone prace po raz pierwszy pokazują wyraźnie, iż mamy wbudowane neuronalne ograniczenie naszych zdolności bycia empatycznym i analitycznym jednocześnie. Tym samym, amerykańscy naukowcy sugerują, iż obowiązujące do tej pory teorie dotyczące dwóch współzawodniczących ze sobą sieci mózgowych trzeba na poważnie zrewidować.
Zobacz również:
- Czy osobowość człowieka zależy od właściwości jego mózgu?
- Mózg autystycznych dzieci reaguje na słowa, które dają rezultat w ich rozwoju
- Mózg dziecka: początki świadomości
- Jak strach obezwładnia mózg?
- Ćwiczenia umysłowe lepsze od leków w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym?
- Objawy wylewu
- Krwotok podpajęczynówkowy
- Ropień mózgu
Co więcej, warto tym sieciom przyjrzeć się w kontekście procesów zachodzących w mózgu zdrowym, umysłowo chorym albo upośledzonym od urodzenia.
Dr Anthony Jack, profesor nauk kognitywnych na Case Wsteren Reserve University oraz główny autor badania, wyjaśnia: jest to struktura kognitywna, która rozwinęła się w naszych mózgach. Myślenie empatyczne i myślenie analityczne są, a przynajmniej w pewnym zakresie, wzajemnie się wykluczające w naszym mózgu.
Badanie ukazało się w NeuroImage.