Koniec z bolesnymi badaniami lekarskimi przeprowadzanymi przy pomocy endoskopu. Badacze japońscy opracowali autonomiczną kapsułkę endoskowową, prowadzoną przez dźwignię i orientującą się dzięki szczególnej "płetwie". W ten sposób, może ona filmować wnętrze jelita grubego oraz żołądka.
Naukowcy z Uniwersytetu Ryukoku i z Kolegium Medycyny w Osace, ogłosili, iż udało im się opracować kapsułkę endoskopową, samobieżną i zdalnie kontrolowaną, która może „płynąć” w przewodzie pokarmowym. Dzięki tej kapsułce, o kształcie kijanki, która przemieszcza się sama, naukowcom udało się zdobyć obrazy wnętrza żołądką oraz jelita grubego jednego pacjenta.
Według zespołu badawczego, ma to być pierwszy raz na świecie, kiedy to endoskop przemieszcza się w sposób autonomiczny z sukcesem, od odbytu w kierunku jelita grubego, aby robić tam zdjęcia.
Zobacz również:
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Nowoczesne metody badania płodu
- Zarazki z kranu - czy zagrażają naszemu zdrowiu?
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
Prace te w każdym razie są zgodne z projektami przeprowadzonymi przez pewien zespół niemiecki, na początku roku, opartymi na podobnej koncepcji.
Endoskop z płetwą
Ten mały instrument, nazwany "Syrena", mierzy około 1 centymetr średnicy i ma około 4,5 centymetra długości. Jest on wyposażony w rodzaj tylnej płetwy, która pozwala na precyzyjną kontrolę kierunku oraz przemieszczania się. Jest on autonomiczny przez 10 godzin, a kamera urządzenia może robić aż do dwóch zdjęć na sekundę.
Lekarze używają dźwigni typu joystick, aby kierować ruchami kapsułki, przyglądając się jego pozycji na ekranie.
Ten endoskop może być połknięty, w celu zbadania żołądka, albo wprowadzany drogą rektalną, w celu badania jelita grubego.
Inne kapsułki endoskopowe były opracowywane w latach osiemdziesiątych XX wieku i są do tej pory używane. Były one aż do teraz poruszane przez falowe skurcze mięśni.
Komentarze do: Endoskop, który przemieszcza się (prawie) sam w ciele!