W 2011 roku, liczba instalacji elektrowni wiatrowych wzrosła o 21% na całym świecie. Wzrost ten generalnie zawdzięczamy krajom rozwijającym się, a przede wszystkim Chinom, które pod koniec roku zachowały swój statut lidera w dziedzinie energii słonecznej, wraz ze wzrostem jej mocy o 40%, w stosunku do 2010 roku.
Stowarzyszenie WWEA (stowarzyszenie światowe energii wiatru) właśnie opublikowało swój bilans na rok 2011. Stwierdzono bardzo pozytywne statystyki dzięki krajom w fazie rozwoju.
Chiny zostały nawet określone jako pierwsza potęga energii wiatru na świecie. Wspomniany czterdziestoprocentowy wzrost w stosunku do 2010 roku przekłada się na wzrost do 62,7 gigawatów pod koniec 2011 roku.
Na drugim miejscu tego rankingu znajdują się Stany Zjednoczone, dla których moc energii wiatrowej w tym samym okresie wzrosła o 17%, aby przejść do 46,9 gigawat.
Zobacz również:
- Żywność ekologiczna na zdrowie
- Ślady pestycydów w winie
- Żywność uprawiana metodami ekologicznymi może zaoferować więcej niż ta uprawiana tradycyjnie
- Czy zjedlibyście mięso syntetyczne?
- Kto jest gorszy dla środowiska naturalnego, kobiety czy mężczyźni ?
- Zasady zbioru i metody konserwacji ziół
- Kiełki roślinne – dlaczego warto je jeść?
- Zanieczyszczenia powietrza
Następnie pojawiają się Niemcy ze wzrostem 7-procentowym, do 29 gigawat, potem Hiszpania, która osiągnęła 21,7 gigawat, i Indie, których moc energii wiatru wzrosła o 21%, aby przejść pod koniec 2011 roku do 15,8 gigawat. W Europie jeszcze wyróżnia się Francja, która znalazła się na siódmym miejscu, zaraz za Włochami, z 6,6 gigwat, dzięki siedemnastoprocentowemu wzrostowi.
Na poziomie światowym, zainstalowano wiatraki zdole wyprodukować energię rzędu 42 gigawat. Co jest ekwiwalenetem jakiejś trzydziestki reaktorów atomowych.
W tym momencie, taki park osiąga teraz moc rzędu 238 gigawat, w porównaniu do 196,7 gigawat w 2010 roku, i zaledwie 24,3 gigawat w 2001 roku. Jest to zdolność, która według stowarzyszenia światowej energii wiatru pozwala zapewnić 3% światowej konsumcji energii elektrycznej.