Szukaj

Epidemia bakterii Escherichia coli w Europie?

Podziel się
Komentarze0

Na początku stwierdzono przypadki zachorowań tylko i wyłącznie w Niemczech, gdzie coraz więcej osób zgłaszało się z objawami zakażenia do szpitala. Obecnie liczba osób zakażonych E.Coli bardzo wzrosła i rozprzestrzeniła się na inne kraje europejskie m.in. Szwecję, Norwegię, Austrię czy Wielką Brytanie. 



Do zakażenia bakterią E.Coli czyli pałeczką okrężnicy może dojść poprzez bliski kontakt z chorymi, zakażonymi zwierzętami. Ponadto  bakteria przenosi się wraz z wodą, świeżymi warzywami czy surowym mlekiem i jego niepasteryzowanymi produktami.

Niemieccy lekarze stwierdzili, że epidemie krwotocznych biegunek wywołały ogórki hiszpańskiego pochodzenia ale nie wyklucza się, że bakteria znajduje się również na innych warzywach lub mają pochodzenie stricte zwierzęce.

Do zatrucia dochodzi już w kontakcie z niewielką ilością pałeczek bakterii, a objawy pojawiają się w kilka godzin od zarażenia.


Do objaw zakażenia zaliczamy ból brzucha, nudności, krew i śluz w kale. Bakteria Coli atakuje płuca, serce czy nerki. Właśnie nerki są najbardziej narażone na tą chorobę, gdyż bakteria powoduje ich ostrą niewydolność co w rezultacie może powodować zgon.

Aby uchronić się przed zakażeniem dbaj o higienę osobistą, staraj się unikać surowych warzyw, a jeżeli je spożywasz to dokładnie je myj. Poza tym wysoka temperatura niszczy bakterie dlatego możesz podawać gotowane warzywa.

Hiszpańscy producenci warzyw szacują, że straty wywołane epidemią Coli wynoszą około 200 milionów euro tygodniowo. Już teraz Hiszpanie zapowiadają złożenie skargi do niemieckiego rządu, gdyż do chwili obecnej nie ma oficjalnie potwierdzonej informacji na temat źródła zakażenia.

Na chwilę obecną w Polsce poza jednym przypadkiem nie stwierdzono większej liczby zachorowań. A osoba u jakiej wykryto Coli wróciła właśnie z podróży do Niemiec. Polski Sanepid oraz władze zapewniają, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana i kontrolowana.

Dotychczas w Niemczech stwierdzono 1200 przypadków zachorowań.

Komentarze do: Epidemia bakterii Escherichia coli w Europie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz