Nowe badanie opublikowane w FASEB Journal sugeruje, że metylacja DNA jest odpowiedzialna za wyłączanie i włączanie genu, który produkuje enzym MMP13. Enzym ten jest znany z tego, iż ma znaczenie dla procesu niszczenia chrząstki.
Może być to prawdziwy przełom w praktycznym zastosowaniu epigenetyki, wyjaśniają naukowcy ze Zjednoczonego Królestwa.
Badacze posłużyli się próbkami tkanki ludzkiej, aby odkryć, iż ludzie z zapaleniem kości i stawów mają wspomnianą metylację DNA.
Dr David A. Young z centrum badawczego Musculoskeletal Research Group przy instytucie Institute of Cellular Medicine na Newcastle University w Newcastle upon Tyne w Zjednoczonym Królestwie, wyjaśnia - W miarę tego jak populacja się starzeje, zapalenie kości i stawów staje się rosnącym społecznym i ekonomicznym problemem. Nasze prace pozwalają lepiej zrozumieć dlaczego dochodzi do zniszczenia tkanki chrzęstnej w procesie postępowania tej choroby.
Zobacz również:
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Autyzm a geny
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- Ból pleców
Być może uda się również zaprojektować leki, które zahamują rozwój tego zapalenia, a tym samym poprawią jakość życia oraz mobilność wielu pacjentów cierpiących na choroby stawów.
Aby dokonać tego odkrycia, badacze brytyjscy musieli zbadać w jakim stopniu metylacja DNA była inna w chrząstce pacjentów cierpiących z powodu zapalenia kości i stawów oraz w chrząstce osób zdrowych, w podobnym wieku.
Okazało się, że w jednym małym miejscu gen odpowiadający za enzym MMP13 miał mniej metylacji DNA u chorych pacjentów. Badacze sugerują teraz, że zredukowana metylacja tego genu podnosi destrukcyjne poziomy enzymu MMP13.