Nowe badanie, opublikowane w The American Journal of Human Genetics pokazuje, że niektóre warianty w naszych genach, które mogą narażać nas na zachorowania na choroby zapalne, takie jak stwardnienie rozsiane, choroba Leśniowskiego-Crohna czy reumatoidalne zapalenie stawów, są wynikiem naturalnej selekcji w przebiegu ludzkiej historii.
Badanie opublikowali uczeni z Brigham and Women’s Hospital w USA. Kierowali nim dr Barbara Stranger z University of Chicago oraz dr Philip de Jager z Wydziału neurologicznego BWH.
Przyjrzeli się oni badaniom skupionym nad genomem ludzkim oraz nad sieciami interakcji między proteinami. W wyniku tego znaleźli 21 miejsc w genomie, które mają „sygnaturę” zarówno dla podatności na choroby zapalne, jak i "sygnaturę" naturalnej selekcji.
Zobacz również:
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Stwardnienie rozsiane: 48 genetycznych wariantów zidentyfikowanych!
- Autyzm a geny
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
Główny autor badania, dr Towfique Ray z wydziału neurologicznego BWH, mówi: - Nasze odkrycia sugerują, że w przeszłości te warianty były znacznie częstsze w ludzkiej populacji, ponieważ pomagały chronić nas przed mikrobami, takimi jak wirusy i bakterie, jak również przed innymi patogenami. Jednak we współczesnym świecie, zmieniło się środowisko oraz ekspozycja na patogeny, a genetyczne warianty, które powstały po to, by nas chronić, teraz powodują reakcje autoimmunologiczne.
Rezultaty tego badania zgadzają się z „hipotezą higieny”, która zakłada, że nasze czyste środowisko może przyczyniać się do wzrostu zachorowalności na choroby zapalne.
Komentarze do: Ewolucja dała nam choroby zapalne?