Badacze z JAMA Internal Medicine dowodzą, że wiadomość o pozytywnym wyniku mammografii, która jest wiadomością fałszywą nie musi wpływać na ogólny stan zdrowia kobiet. Mimo, iż jest z pewnością doświadczeniem potęgującym w pewien sposób niepokój.
Wskazanie dla lekarzy
Aby lęk nie wystąpił, informacja musi zostać przekazana pacjentce w opanowany i rzeczowy sposób. Szczególną uwagę zwrócić należy na pacjentki w grupie ryzyka tj. od czterdziestu do czterdziestu dziewięciu lat. Lekarze muszą mieć świadomość, jak informacja o pozytywnym wyniku badania wpłynie na samopoczucie pacjentki.
Pomyłki są częste
Kobieta, która przez okres dziesięciu lat co roku przechodzi mammografię, na ponad sześćdziesiąt procent choć raz otrzyma fałszywy dodatni wynik badania. Fałszywe wyniki występują, sugerując możliwość rozwoju raka piersi, podczas gdy w rzeczywistości komórki rakowe nie istnieją. Wynik taki musi być jeszcze potwierdzony poprzez wykonanie innych testów.
Zobacz również:
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Nowoczesne metody badania płodu
- Zarazki z kranu - czy zagrażają naszemu zdrowiu?
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
Najnowsze badania
Zespół naukowców przeanalizował dane tysiąca dwudziestu ośmiu kobiet, które brały udział w badaniu mammograficznym. Porównano wyniki kobiet, które były zdrowe. Były to pięćset trzydzieści cztery przypadki, które po pierwszym badaniu mammograficznym otrzymały wynik pozytywny. Czterysta dziewięćdziesiąt cztery zaś od początku uzyskały wynik negatywny. Co zaskakujące, natychmiast po otrzymaniu wyniku większy niepokój odczuwały te kobiety, które otrzymały fałszywie pozytywne wyniki, niż te które były rzeczywiście chore.
Wyniki
W skali od dwudziestu do osiemdziesięciu, która określała poziom niepokoju - grupa kobiet o wyniku fałszywie dodatnim, otrzymała wynik trzydzieści pięć, natomiast grupa kobiet o wyniku dodatnim trzydzieści trzy. Wyniki ustabilizowały się po okresie jednego roku. Nie było różnic w kwestii ogólnego stanu zdrowia pomiędzy grupami. W porównaniu do grupy negatywnej kobiety z grupy pozytywnej fałszywej odczuwają umiarkowany niepokój. Częściej zgłaszają one dyskomfort z każdej wizyty kontrolnej.
Komentarze do: Fałszywe wyniki mammografii mają ograniczony wpływ na niepokój