Ludzie, którzy cierpią na fibromyalgię być może mogą poprawić swój stan psychiczny i fizyczny, łącząc terapię kognitywno-behawioralną oraz program ćwiczeń fizycznych, zaadaptowany do ich potrzeb. Takie wnioski wypływają z niewielkiego badania naukowców holenderskich, które zostały przeprowadzone na 158 osobach dotkniętych fibromyalgią, której symptomy są przyczyną ogromnej zapaści oraz zaburzeń natury psychologicznej.
Badacze podzielili chorych na tych, którzy unikali wszelkiej aktywności fizycznej, ponieważ bali się, że jeszcze tylko zaostrzy ona ich bóle, oraz na tych, którzy byli aktywni fizycznie, mimo bólu. Następnie obie grupy zostały wymieszane ze sobą w przypadkowy sposób: niektórzy z chorych uczestniczyli w 16 seansach terapii kognitywno-behawioralnej, a inni zostali zapisani na listę oczekujących. Jednakże wszyscy uczestnicy uczestniczyli w seansach ćwiczeń fizycznych nadzorowanych przez fizjoterapeutę.
Rezultaty: po okresie leczenia, a także 6 miesięcy później, dwie trzecie chorych, którzy uczestniczyli zarazem i w psychoterapii i w treningu fizycznym, zdecydowanie bardziej poprawiło swoje samopoczucie fizyczne niż pacjenci, którzy byli na liście oczekujących. Oczuwali oni zdecydowanie mniej bólu, mniejsze zmęczenie i mniejsze ograniczenia.
Zobacz również:
Zmniejszenie objawów niepokoju psychicznego oraz depresji było także odczuwane przez 62% chorych uczestniczących w psychoterapii, w stosunku do 33% chorych z listy oczekujących. Poza tym, blisko 60% pacjentów psychoterpii zaobserwowało również zauważalne zmiany w ich codziennej aktywności fizycznej, takiej jak chodzenie, wchodzenie po schodach oraz zwykłe czynności domowe.
Według badaczy, fakt połączenia terapii kognitywno-behawioralnej oraz treningu fizycznego pozwala utrzymać pacjentów fizycznie i psychicznie bardziej funkcjonalmymi w ich codziennych aktywnościach.
Trening fizyczny zawierał okres relaksacji, serię ćwiczeń aerobikowych, takich jak rower czy gimnastyka, a także seanse hydroterapii, czy też ćwiczenia rozciągające i na giętkość.
Psychoterapia dla osób, które szukały, jak uciec przed bólem, zmierzała do tego, by im pomóc w wzniesieniu się ponad swój ból oraz w ustaleniu pewnych celów, aby zwiększyć ich codzienną aktywność. Seanse terapeutyczne dla osób aktywnych miały na celu raczej ośmielenie ich do ustalenia sobie celów bardziej realistycznych, w zależności od rytmu i intensywności ich codziennej aktywności, po to, aby uniknąć przesady.
Komentarze do: Fibromyalgia: połączyć psychoterapię i ćwiczenia fizycze, aby poprawić samopoczucie