Obecność gazu sarin, zabójczego środka neurotoksycznego, została odkryta w próbkach moczu zebranych w kwietniu 2013 przez lekarzy syryjskich od ofiar ataku w Damaszku. Czym jest więc ten niebezpieczny gaz? W jaki sposób działa? Skąd się wziął? Wyjaśnienia.
W 1995, opinia publiczna dowiaduje się o istnieniu gazu sarin – atak w metrze japońskim, którego dokonała sekta Aum Shinrikyo, był przeprowadzony z użyciem tej substancji. Torby wypełnione sarinem rozłożono w 5 miejscach w metrze.
Efekt? Śmierć 12 osób i ciężkie zatrucie u 5000 innych.
Sarin jest bardzo niebezpieczną bronią chemiczną. Eksperci oceniają, że w stanie czystym jest 500 razy bardziej toksyczny niż cyjanek. Jest bezbarwny i bezzapachowy w stanie ciekłym i bardzo szybko rozprzestrzenia się w postaci takiej też chmury.
Przechodzi głównie przez drogi oddechowe, ale do organizmu może dostać się też przez skórę i w ten sposób dotrzeć bezpośrednio do krwi.
Zobacz również:
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Nowoczesne metody badania płodu
- Czy lekarstwa staną się bezużyteczne?
Sarin jest neurotoksyczny, ponieważ atakuje układ nerwowy. Hamuje cholinesterazę, która bierze udział w transmisji nerwowej między neuronami. Powoduje to zapaść oddechową, która może okazać się śmiertelna.
Objawy kontaktu z sarinem:
- puchnięcie i ból nosa;
- zwężenie źrenic;
- mdłości i wymioty;
- rozluźnienie zwieraczy i nietrzymanie moczu;
- trudności z oddychaniem:
- utrata przytomności;
- śpiączka w niektórych przypadkach.
Leczenie ratunkowe polega na podawaniu atropiny w masywnych dawkach. Jeżeli nawet sarin nie zabije swojej ofiary, to pozostawi po sobie ciężkie powikłania neurologiczne. Dlatego od 1991 jest uważany przez ONZ za broń masowego zniszczenia, a jego produkcja i przechowywanie są zakazane od 1993.
Sarin stworzyli chemicy niemieccy w 1939, pracujący dla laboratoriów IG Farben. Jego nazwa pochodzi od nazwisk jego twórców: Gerhard Schrader, Ambros, Rudiger i Van der LINde. W trakcie II Wojny Światowej sarin był używany do eksterminacji więźniów w niemieckich obozach zagłady.
Komentarze do: Gaz sarin: chemiczny horror