Szukaj

Gdy bolą stawy - budowa stawu, możliwość diagnozy, badanie mazi stawowej

Podziel się
Komentarze2

Każdy staw składa się z dwóch ruchomych względem siebie kości, które mają kształt główki i panewki. Końce tych kości są pokryte chrząstką. Pomiędzy kośćmi znajduje się jama stawowa otoczona torebką stawową. W środku torebka stawowa wyścielona jest błoną wewnętrzną. Wydziela ona małą ilość mazi stawowej służącej jako środek poślizgowy.    






Za stabilność całego mechanizmu odpowiadają więzadła i mięśnie. Mięśnie nie są przymocowane do kości bezpośrednio ale za pomocą ścięgien. Bóle które odczuwa człowiek powstają między innymi prze przeciążenie mięśni i ścięgien lub zużycie chrząstki.

Obecnie większość rozpoznań chorób reumatycznych stawianych jest  nie tylko na podstawie badań technicznych ale również wywiadu zebranego od pacjenta. W wypadku chorób zapalnych bardzo ważne jest dokładne przepadanie całego ciała pacjenta. Zdarza się, że w niektórych przypadkach może również być zaatakowane oko, skóra czy narządy wewnętrzne.


Gdy u pacjenta podejrzewa się reumatyczny stan zapalny lekarz pobiera od pacjenta krew. Najważniejsze badanie w tym wypadku to odczyn opadania krwinek czerwonych - OB. Często w wypadku tego zapalenia stwierdza się niskie stężenie żelaza we krwi i zmniejszone hemoglobiny. Kolejne badanie to czynnik reumatyczny. U 2/3 pacjentów z przewlekłym zapaleniem wielostawowym jego stężenie jest podwyższone.

Badanie mazi stawowej

Wykonuje się je w celu potwierdzenia obecności w mazi stawowej kryształków kwasu moczowego. W mazi stawowej można określić liczbę i rodzaj białych krwinek. Badanie to pozwala różnicować , czy mamy do czynienia z obrzękiem stawu kolanowego w ramach choroby zwyrodnieniowej stawów, czy raczej jest to zapalenie stawów. Gdy stwierdzi się duże nacieczenie białych krwinek należy brać pod uwagę ropne zapalenie stawów.


Gdy odczuwasz nagły ból w narządach ruchu , który nie ustępuje samoistnie powinieneś zgłosić się do lekarza. Ułatwi to szybsza diagnozę a tym samym wcześniejsze rozpoczęcie leczenia farmakologicznego, rehabilitacje(jeżeli zachodzi taka potrzeba) i szybszy powrót do zdrowia.