Badanie The Scripps Research Institute udowodniło, iż anorexia nervosa jest powiązana z wariantem genu kodującego enzym, który reguluje metabolizm cholesterolu. Odkrycia te sugerują, że anoreksja może być częściowo spowodowana zaburzeniem w normalnym przetwarzaniu cholesterolu, co może wpływać na nastrój i zachowania związane z odżywianiem.
Prof. Nicholas J. Schork, jeden z autorów badania, mówi: - Odkrycia te wskazują na coś, czego nigdy wcześniej nie braliśmy pod uwagę.
Badanie ukazało się w Molecular Psychiatry.
Anoreksja dotyka ok. 1% kobiet, a jej poziom śmiertelności oblicza się na ponad 10%. Anorektycy restrykcyjnie ograniczają jedzenie, gdyż ciągle widzą siebie jako ekstremalnie tłusych.
Ludzie z anoreksją zazwyczaj też są perfekcjonistami, cierpią na zaburzenia lękowe, depresję i obsesje.
W jaki sposób dochodzi do rozwoju anoreksji, w dalszym ciągu nie wiemy. Uważa się, że częściowo na chorobę wpływają czynniki kulturowe, stres, okres dojrzewania, sieci społeczne.
Zobacz również:
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Autyzm a geny
- "Zespół zbieractwa" groźną chorobą psychiczną
Badania nad bliźniakami wykazały, że może istnieć też faktor genetyczny. Największa tajemnica zaś otaczała tożsamość tych genetycznych czynników.
Badania nad genomami osób z anoreksją do tej pory nie dały imponujących wyników.
Najnowsze badania TSRI polegało na przeanalizowaniu genomów ponad 1 200 anorektyków i porównaniu ich z genomami blisko 2 000 zdrowych osób.
Następnie naukowcy skatalogowali warianty genów, które już wcześniej powiązano z zaburzeniami odżywiania. Spośród 150 innych genów, zaledwie garstka okazała się znacząco powiązana z anoreksją.
Najsilniejsze powiązanie dotyczyło genu EPHX2, który koduje enzym znany z regulacji cholesterolu (epoxide hydrolase 2).
Naukowcy udowodnili, że niektóre warianty tego genu częściej występują u ludzi z anoreksją. Na tę chwilę jednak nie wiadomo, w jaki sposób warianty tego genu powodują anormalny metabolizm cholesterolu i powodują rozwój anoreksji.
Prof. Schork przyznaje: - Ludzie z anoreksją mają często anormalne poziomy cholesterolu we krwi, mimo ciężkiego niedożywienia. Potrzebne są dodatkowe badania, które rozjaśnią tę kwestię.
Komentarze do: Genetyczne podłoże anoreksji