Ludzie, którzy są genetycznie bardziej zagrożeni zachorowaniem na schizofrenię, mają także większe ryzyko spadku ilorazu inteligencji wraz z wiekiem, nawet jeżeli ostatecznie na schizofrenię nie chorują. Naukowcy z University of Edinburgh stwierdzają, iż ich odkrycia te mogą prowadzić do głębszego zrozumienia genów schizofrenii i ich wpływu na funkcje mózgu w ciągu życia ludzkiego.
Wykazali także, że geny związane z tą chorobą wpływają na ludzi także w inny ważny sposób, nie tylko powodując samo zaburzenie.
Badacze posłużyli się analizą genetyczną, aby porównać geny i IQ ponad 1 000 ludzi z Edynburga, którzy zostali przetestowani pod kątem funkcji kognitywnych w 1947 roku, w wieku 11 lat, a następnie w wieku ok. 70 lat.
Dzięki temu obliczyli genetyczne prawdopodobieństwo zachorowania na schizofrenię dla każdego uczestnika, mimo że w grupie żadna osoba nie rozwinęła tego zaburzenia.
Zobacz również:
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Autyzm a geny
- "Zespół zbieractwa" groźną chorobą psychiczną
Następnie porównali IQ ludzi z wysokim i niskim zagrożeniem zachorowania na schizofrenię.
Okazało się, że nie było żadnej różnicy w wieku 11 lat, ale ludzie z większym genetycznym ryzykiem choroby mieli nieco niższe IQ w wieku 70 lat.
Ludzie, którzy mieli więcej genetycznych powiązań ze schizofrenią, doświadczali także większego spadku IQ w ciągu życia, niż ludzie z mniejszym genetycznym powiązaniem z chorobą.
Ian Deary z University of Edinburgh, który kierował tym badaniem, mówi: zachowanie zdolności poznawczych w miarę starzenia jest ważne dla samodzielnego życia. Jeżeli natura obciążyła daną osobę genami schizofrenii, istnieje lekkie, ale wykrywalne, pogorszenie funkcji poznawczych między dzieciństwem a starszym wiekiem.
Andrew McIntosh z tej samej uczelni dodaje: kolejne badania nad tymi genami pozwolą zrozumieć, w jaki sposób dochodzi do spadku poznawczego u ludzi wraz z wiekiem.
Komentarze do: Geny schizofrenii związane z utratą IQ?