Rak oraz choroby serca to dwie główne przyczyny zgonu w tym kraju i leżą one u podłoża nieco ponad połowy zgonów, do których doszło w 2008 roku w Kanadzie (z 238 617), jak podają ostatnie dane statystyczne, zebrane przez Statistique Canada.
Rak był przyczyną około 30% z całości zgonów, a zaraz za rakiem plasują się choroby serca (21%), a także incydenty naczyniowo-mózgowe (udar mózgu) – 6%.
Po raz pierwszy w 2008 roku, rak pokonał choroby serca jeśli chodzi o statystyki śmiertelności. W 2007 roku, choroby serca były przyczną śmierci numer jeden praktycznie w całej Kanadzie, poza dwoma regionami: Île-du-Prince-Édouard oraz terytoria Territoires du Nord-Ouest.
Zobacz również:
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Nowoczesne metody badania płodu
- Zarazki z kranu - czy zagrażają naszemu zdrowiu?
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
Choroby serca są drugą główną przyczyną zgonu we wszystkich prowincjach i terytoriach kanadyjskich od 2008 roku, poza Nunavut, gdzie samobójstwo zajmuje drugie miejsce w rzędzie.
W Kanadzie, najważniejsze przyczyny zgonu to: choroby chroniczne górnych dróg oddechowych, wypadki (niezamierzone urazy), cukrzyca, choroba Alzheimera, grypa oraz zapalenie płuc, choroby nerek, samobójstwo.
Istnieją oczywiście różnice w zależności od przedziału wiekowego: malformacje wrodzone są główną przyczną zgonu dla dzieci w wieku poniżej jednego roku; dla osób starszych, od 1 roku życia do 34 lat, to właśnie wypadki zbierają największe żniwo; dla ludzi od 35 lat do 84 lat – rak; a dla osób powyżej 85 roku życia – choroby serca.
Jeśli natomiast chodzi o młodych dorosłych, w wieku od 15 lat do 24 lat, główne przyczyny zgonu to: wypadki, samobójstwo i zabójstwo.