... A to oznacza, że wirus już się więcej nie ukryje. Badanie zostało opublikowane szczegółowo w The Journal of Independent Medecine i będzie miało wielkie znaczenie dla nowych strategii walki z AIDS. Jest to ważne, ponieważ wirus HIV, który staje się niewykrywalny w organizmie po kilku miesiącach terapii, prawie zawsze pojawia się na powrót po przerwaniu leczenia.
Za odkryciem tym stoją naukowcy z CHUV w Lozannie w Szwajcarii.
Profesor Giuseppe Pantaleo, szef jednostki immunologii i alergii CHUV, współautor badania, wyjaśnia: udało nam się zidentyfikować dokładnie typ komórki, która służy wirusowi HIV za schronienie. Tym samym, otwierają się przed nami bardzo interesujące perspektywy na przyszłość.
Od dawna było wiadome, że komórki tkanki limfatycznej są celem wirusa HIV. Komórki te, zwane TCD4, stanowią jeden z głównych rezerwuarów wirusowych. Badaczom szwajcarskim udało się zidentyfikować podgrupę tych komórek, bardzo nieliczną – zaledwie 2% ogółu – jako konkretny cel wirusów.
Zobacz również:
- HIV powoduje choroby strukturalne serca
- Tragiczne żniwo AIDS na czarnym lądzie
- Zawarte w marihuanie THC zapobiega rozwojowi wirusa HIV w organizmie
- Charakterystyka HIV I AIDS. Niebezpieczeństwo nowych mutacji wirusa!
- Dlaczego obrzezanie obniża ryzyko zarażenia wirusem HIV?
- AIDS oraz zakażenie wirusem HIV u małego dziecka
- Prawdy, mity i ciekawostki o zakażeniu wirusem HIV
- HIV i AIDS w Polsce
Prof. Pantaleo dodaje: nasze prace odkryły bezpośrednią relację między liczbą tych komórek, nazwanych Tfh, a obecnością wirusa. Stanowią one główne miejsce infekcji, replikacji i produkcji wirusa HIV.
Teraz, naukowcy zastanawiają się nad możliwościami namierzania tego rezerwuaru skażonych komórek, aby redukować ich liczbę i pozwolić układowi odpornościowemu na reakcję.
Antyciała namierzające markery obecne na powierzchni komórek mogłyby współdziałać z toksynami.
Prof. Pantaleo dodaje: trzeba przede wszystkim zyskać dostęp do rzeczonych przeciwciał, a następnie przetestować strategię in vivo.