Naukowcy od dawna zastanawiali się, dlaczego niektórzy ludzie uważają, że pewne warzywa, takie jak brokuły, są gorzkie, a inni nie mają takich odczuć, mimo że większość ludzi ma te same geny receptorów smaku gorzkiego. Nowe badanie być może znalazło odpowiedź na tę zagadkę.
Nie tylko geny determinują ludzką reakcję na gorzki smak brokułów, ale także to, w jaki sposób te geny są nauczone produkować receptory smaku.
Prace ukazały się w American Journal of Clinical Nutrition.
Najlepiej poznany gen receptorów smaku gorzkiego, zwany TASR38, ma dwa typy.
Ludzie, którzy mają tylko pierwszy typ albo tylko drugi, mogą znajdować się na dwóch ekstremalnych krańcach skali – albo są bardzo wrażliwi na smak gorzki, albo go nie czują, dopóki nie jest bardzo silny.
Ale większość ludzi jest gdzieś po środku, mając po jednej kopii z każdego typu.
Aczkolwiek nawet w grupie ludzi, którzy mają te same geny, rejestruje się zdecydowanie różną wrażliwość na gorycz.
Zobacz również:
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- Autyzm a geny
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Skazy krwotoczne u dorosłych
W najnowszym badaniu naukowcy przeanalizowali 18 osób z tym samym genem gorzkiego smaku. Ludzie ci oceniali stopień goryczy różnych napojów, włączając w to sok z brokułów i sok z marchewki.
Naukowcy pobrali też niewielkie próbki tkanki z kubków smakowych badanych. Kubki smakowe to małe pęcherzyki, które pokrywają język i zawierają receptory smaku.
Naukowcy zmierzyli ilość molekuły, zwanej mRNA, w kubkach smakowych uczestników. Molekuła mRNA zawiera instrukcje wytworzenia receptorów gorzkiego smaku.
Badanie wykazało bezpośrednie powiązanie między tym, jak wiele ludzkie komórki wyprodukowały mRNA i w jaki sposób uczestnicy oceniali gorycz soku brokułowego.
Ludzie, którzy mieli najwięcej mRNA dla receptorów gorzkiego smaku, oceniali gorycz soku jako najsilniejszą.
Danielle Reed, genetyk na Monell Chemical Senses Center w Filadelfii, mówi: - Ilość mRNA, które są produkowane przez komórki, zdają się brakującym powiązaniem w wyjaśnieniu, dlaczego niektórzy ludzie są ekstremalnie wrażliwi na gorycz w jedzeniu i piciu.
Mimo że badania te nie rozwiązały całkowicie tej zagadki, to wskazują całkiem obiecującą dziedzinę dla nowych poszukiwań.
Komentarze do: Gorzkie brokuły – geny odpowiadają za preferencje smakowe