Specjalistyczny Szpital Zachodni im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim to kolejna placówka medyczna, w której wdrożono system telemedycyny ratunkowej LIFENET prowadzony przez Physio-Control, dział firmy Medtronic Poland. Medyczna Stacja Odbiorcza, znajdująca się w Pracowni Hemodynamiki, będzie służyć mieszkańcom trzech powiatów woj. mazowieckiego.
System LIFENET pomaga w przedszpitalnym diagnozowaniu zaostrzonych stanów choroby wieńcowej. Składa się z części nadawczej: defibrylatora-monitora Lifepak 12 (lub jego następcy monitora-defibrylatora Lifepak 15) z modułem do teletransmisji oraz części odbiorczej: komputera z oprogramowaniem umożliwiającym odbiór danych w wysokiej rozdzielczości oraz ich archiwizację. Zapis wykonanego przez zespół karetki pogotowia 12-odprowadzeniowego EKG jest przekazywany za pomocą telefonu komórkowego lub wbudowanego w defibrylator modemu do Medycznej Stacji Odbiorczej. Pełniący dyżur w pracowni hemodynamiki kardiolog analizuje otrzymane zapisy i konsultując się z ekipą ratowniczą przez telefon, wytycza dalszą ścieżkę postępowania z chorym. Rozwiązanie to pozwala na zaoszczędzenie czasu i bezpośredni transport pacjenta do ośrodka specjalistycznego, bez konieczności wykonywania dodatkowych badań w szpitalu rejonowym.
Zobacz również:
Nowa Medyczna Stacja Odbiorcza, znajdująca się w Pracowni Hemodynamiki Specjalistycznego Szpitala Zachodniego będzie służyć mieszkańcom powiatów: sochaczewskiego, warszawskiego zachodniego i pruszkowskiego. Do Stacji mogą aktualnie transmitować trzy karetki z Sochaczewa i jeden defibrylator Lifepak 12 znajdujący się w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, również w Sochaczewie - mówi Andrzej Kosik, ekspert ds. telemedycyny z Physio-Control, działu firmy Medtronic Poland. W najbliższym czasie nastąpi dalsza rozbudowa systemu telemedycyny, po której wynik badania EKG transmitować będą mogły dodatkowo trzy karetki z miejscowości Błonie, dwie z Pruszkowa oraz Izby Przyjęć z dwóch pruszkowskich szpitali.
Sieć Życia LIFENET działa już niemal we wszystkich województwach. W Polsce w trybie całodobowym pracuje ponad 40 Medycznych Stacji Odbiorczych. Największa ich liczba działa obecnie na Mazowszu i Śląsku. Od 2004 roku do dzisiaj przeprowadzono ponad 15 tys. transmisji badań EKG. Każdy przesył medycznych danych łączy się z większą szansą na ograniczenie w Polsce liczby zgonów będących rezultatem zawału serca.
O Medycznej Stacji Odbiorczej Grodzisk Mazowiecki
Lokalizacja: Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. Jana Pawła II, ul. Daleka 11
Koszt uruchomienia: ok. 50 000 zł netto
Komentarze do: Grodzisk Mazowiecki kolejnym węzłem w Sieci Życia