Szukaj

Grozi nam epidemia POCHP

Podziel się
Komentarze0

Koordynator Programu "Głęboki Oddech", prof. Jan Zieliński, przestrzega przed mogącą nastąpić epidemią POChP. Badania epidemiologiczne z różnych części świata (m.in. Japonii, Hiszpanii, Meksyku) zebrane i opracowane przez European Respiratory Journal pokazują, że przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to obecnie jedna z najgroźniejszych chorób układu oddechowego. W wielu krajach dotyka ona aż 10% populacji.



Warszawa, 20 lutego 2007 r. - Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jedną z najczęściej występujących chorób w krajach rozwiniętych, a liczba chorych wciąż wzrasta. Badania epidemiologiczne dotyczące rozpowszechnienia tej choroby przynoszą alarmujące dane.

W Hiszpanii i we Włoszech na POChP choruje około 10% dorosłych mieszkańców. W Japonii odsetek ten wynosi 11%. Podczas badań epidemiologicznych przeprowadzonych w Polsce w 2002 roku POChP wykryto u 10,9% mężczyzn i 10,3% kobiet. Na tej podstawie można ocenić, iż w Polsce problem ten dotyka około 2 milionów dorosłych mieszkańców. Z kolei badania przeprowadzone w największych ośrodków miejskich Ameryki Południowej pozwoliły rozpoznać chorobę u 8% dorosłych mieszkańców Mexico City i aż 20% w Montevideo.


"Interesującym zjawiskiem wykrytym podczas badań jest demograficzny rozkład zachorowalności. Do niedawna POChP była chorobą mężczyzn. Głównie dlatego, że mężczyźni palili znacznie więcej papierosów niż kobiety. Jednak od około 30 lat obserwujemy, że coraz więcej kobiet zapada, a także umiera na POChP" - mówi prof. Jan Zieliński. W Hiszpanii i Japonii na jedną chorą kobietę przypada aż trzech chorych mężczyzn. Natomiast we Włoszech i Skandynawii różnice w zachorowalności między kobietami i mężczyznami są niewielkie. "Jest to przypuszczalnie odzwierciedleniem kulturowych różnic zachowań - w Hiszpanii i Japonii papierosy pali znacznie mniej kobiet niż mężczyzn" - dodaje profesor.

W odpowiedzi na tak duże zagrożenie dla zdrowia społecznego w marcu ubiegłego roku został zawiązany międzynarodowy sojusz do walki z globalną epidemią POChP. Global Alliance against Chronic Respiratory Diseases (GARD), działający pod auspicjami WHO, zachęca organizacje odpowiedzialne za zdrowie do zwiększania wysiłków w zwalczaniu tej powszechnie występującej śmiertelnej choroby.

Komentarze do: Grozi nam epidemia POCHP

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz