Badanie, które ukazało się niedawno w Stanach Zjednoczonych, ujawnia odkrycie naukowców, dotyczące enzymu odgrywającego fundamentalną rolę w niszczeniu tkanki płuc u osób chorych na gruźlicę. Nowe terapie powinny się więc pojawić.
Mechanizm biologiczny odpowiedzialny za niszczenie tkanki płuc u chorych na gruźlicę jest dzisiaj, jeszcze, mało zrozumiany. Jedyny sposób leczenia chorych w medycynie klasycznej polega na podawaniu antybiotyków przez okres conajmniej sześciu miesięcy, biorąc pod uwagę ryzyko, iż bakterie Kocha (Mycobacterium tuberculosis) staną się kompletnie na te antybiotyki odporne.
Zobacz również:
Badanie, które niedawno zostało opublikowane w naukowym przeglądzie amerykańskim, Journal of Clinical Investigation, pozwoliło odkryć nowy element.
W przypadku gruźlicy, ilość enzymu MMP-1 rośnie w bardzo znacznym stopniu w płucach i towarzyszy destrukcji tkanki. Aż do dzisiaj, leki hamujące działanie tego enzymu, które ukazały się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, miały na celu leczenie nowotworów płucnych.
Według autorów badania, takie terapie antynowotworowe mogą pozwolić na zapobieganie destrukcji płuc u pacjentów dotkniętych gruźlicą. Inne badania muszą jednakże jeszcze być przeprowadzone, aby ocenić ich skuteczność w ramach tej choroby, precyzuje naukowe czasopismo Sciences et Avenir.
Komentarze do: Gruźlica: kluczowy enzym i destrukcja płuc