Guzy przysadki u dzieci
Przysadka mózgowa jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, który zlokalizowany jest w obrębie, tzw. siodła tureckiego. Pełni ona główną rolę w regulacji homeostazy organizmu, a guzy są najczęściej łagodnymi gruczolakami, które stanowią zaledwie 10% guzów śródczaszkowych.
Gruczolaki, których wielkość nie przekracza 10 mm klasyfikowane są jako mikrogruczolaki, z kolei te, które przekraczają wspomnianą wartość, nazywane są makrogruczolakami. Co więcej, guzy te nie przechodzą z jednej postaci w drugą.
Warto również dodać, że do wspólnych objawów gruczolaków oraz guzów okolicy okołosiodłowej należą:
- bóle głowy,
- pogorszenie ostrości widzenia,
- zaburzenia wydzielania hormonów tropowych przysadki,
- moczówka prosta.
- Craniopharyngioma
Nowotwór ten występuje u dzieci w okolicy wspomnianego już siodła tureckiego, a jego największą wykrywalność obserwuje się między 5 a 14 rokiem życia dziecka. U dorosłych ów nowotwór wykrywany jest rzadko, głównie między 65 a 74 rokiem życia. Lekarze wyróżniają dwa typy histologiczne guza, a mianowicie: adamantinoma oraz postać brodawkowata. Pierwsza wykrywana jest bowiem u dzieci, a druga u dorosłych. Pochodzenie guza jest wciąż mało znane, badacze bowiem nie stwierdzili dotąd żadnych wpływów środowiskowych, które mogłyby przyczyniać się do powstania tego nowotworu. Przypuszcza się, że guz rozwija się z przetrwałych komórek endodermalnych, które wyścielają kanał czaszkowo – gardłowy.
Craniopharyngioma to nowotwór, który rozwija się wolno, a jego pierwsze objawy związane są głównie ze wzrostem ciśnienia śródczaszkowego. Należą do nich:
- bóle głowy,
- nudności,
- wymioty.
Diagnostyka opiera się głównie na ocenie funkcji podwzgórza i przysadki. Lekarze zlecają wykonanie szeregu badań, a mianowicie:
- poziomu TSH, LH, FSH, ACTH,
- badania poziomu hormonów tarczycy – FT3 oraz FT4,
- badania poziomu hormonów nadnerczy (czteropunktowy profil kortyzolu),
- oznaczenie osmolarności moczu i osocza,
- USG jamy brzusznej i miednicy małej u dziewczynek.
Jeżeli chodzi o leczenie, w przypadku Craniopharyngiomii konieczny jest zabieg nerurochirurgiczny. Mimo to, częściej obserwuje się nawroty choroby, niż w przypadku innych guzów przysadki. W wybranych przypadkach stosuje się również radio i chemioterapię. Rokowania są dużo bardziej obiecujące dla dzieci niż dorosłych, bowiem aż 80% małych pacjentów przeżywa pierwsze 5 lat po operacji, w porównaniu do 40% osób dorosłych,.
Co więcej, zabieg wiąże się także z wieloma powikłaniami, które utrudniają późniejsze funkcjonowanie pacjentowi. Są one spowodowane nieprawidłową funkcją osi podwgórzowo – przysadkowej, należą do nich m.in.:
- niskorosłość,
- niedoczynność nadnerczy i tarczycy,
- nieprawidłowa funkcja gonad,
- hiperfagia,
- zaburzenia widzenia i zachowania,
- problemy z pamięcią.
- Corticotropinoma
Zobacz również:
- bóle głowy,
- nadciśnienie,
- zahamowanie tempa wzrostu.
- hirsutyzm (występowanie nadmiernego owłosienia typu męskiego).
- otyłość z charakterystycznym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej nagromadzonej głównie na tułowiu, karku i twarzy,
- rumień na twarzy,
- ścieńczenie skóry,
- zanik tkanki podskórnej,
- zahamowanie czynności gonad,
- zaniki mięśniowe,
- zaburzenia psychiczne takie jak:bezsenność, depresje i psychozy.
- Somatotropinoma
- powiększenie dłoni i stóp,
- pogrubienie skóry,
- częste bóle głowy,
- pogorszenie widzenia,
- powiększenie narządów wewnętrznych,
- przerost mięśnia sercowego,
- wady zastawkowe,
- nadciśnienie tętnicze,
- zaburzenia rytmu pracy serca.
Leczenie opiera się na przeprowadzeniu zabiegu neurochirurgicznego, który polega na usunięciu masy guz z dojścia przez zatokę klinową. Operacja wiążę się z wysokim stopniem skuteczności, gdyż aż w 90% jest możliwy całkowity powrót do zdrowia. Z kolei leczenie zachowawcze obejmuje podawanie pacjentowi analogów somatostatyny, która blokuje receptory znajdujące się na komórkach gruczolaka. Ten rodzaj leczenia powoduje redukcję masy gruczolaka, skuteczność jest określana od 20 – 70%. Wówczas też obserwowano poprawę jakości życia, zmniejszenie objawów ze strony układu krążenia oraz zmniejszenie obrzęku tkanek miękkich. Inną metodą leczenia jest również radioterapia celowana, która jest stosowana u osób, u których leczenie chirurgiczne i zachowawcze się nie powiodło. Należy podkreślić, iż ten typ leczenia wiąże się z licznymi powikłaniami, takimi jak:
- uszkodzenie nerwu wzrokowego,
- niedoczynność przysadki,
- rozwój wtórnych nowotworów.
- Prolaktinoma
Objawy guza związane są z podwyższonym poziomem prolaktyny, przez co w organizmie dochodzi do hiperprolaktynemii, która prowadzi do zaburzeń miesiączkowania bądź do całkowitego braku miesiączki, ginekomastii (przerost sutka) i mlekotku (wydzielanie mleka bez związku z ciążą). U chłopców dodatkowo mogą wystąpić: opóźnione pokwitanie, zaburzenia widzenia i bóle głowy.
Jeżeli chodzi o diagnostykę, obejmuje ona zarówno badania laboratoryjne, jak i obrazowe. Podstawowym badaniem jest pomiar prolaktyny, którego stężenie jest skorelowane z wielkością guza. Kolejnym badaniem jest analiza próbek krwi w kolumnie chromatograficznej, co pozwala na identyfikację cząsteczek prolaktyny. W diagnostyce stosuje się także testy stymulujące, jednakże z uwagi na niską specyficzność rzadko stosuje się tą metodę. Wyniki bowiem nie dają większej ilości informacji, niż kilkukrotny pomiar prolaktyny. By w całości zdiagnozować stan chorego konieczne jest także przeprowadzenie rezonansu magnetycznego celowanego na przysadkę mózgową.
Prolaktinoma to zwykle łagodne zmiany nowotworowe, które są trudne do zdiagnozowania, jednakże istnieje 100 przypadków u których odnotowano odmianę złośliwą tego guza. Diagnoza wówczas opiera się o obecność przerzutów, które pozwalają na rozpoznanie procesu złośliwego.
Leczenie zachowawcze polega na stosowaniu leków z grupy antagonistów receptora dopaminowego, ma to na celu zahamowanie wzrostu i podziałów komórek laktotropowych. Jednakże ten typ leczenia powoduje wystąpienie skutków ubocznych, takich jak: bóle głowy, brzucha, nudności oraz wymioty. Z uwagi na ten fakt, lekarze zalecają na początku małe dawki wybranego leku, które pacjent ma zażywać przed snem. Mimo negatywnych działań ubocznych jest to jedne z najczęściej stosowanych metod leczenia, szczególnie z uwagi na fakt, iż jest ono najtańsze dla pacjenta w porównaniu z innymi metodami.
Leczenie neurochirurgiczne jest w przypadku tego guza stosowane rzadko i co ważne, w wybranych przypadkach. Wówczas, kiedy leki farmakologiczne nie przynoszą pozytywnych efektów, lekarze decydują się na przeprowadzenie zabiegu, który wykonywany jest z dojścia przez zatokę klinową. Wyjątkiem są małe dzieci, u których zatoka klinowa nie jest upowietrzona.
Również radioterapia podejmowana jest w rzadkich przypadkach, głównie wówczas gdy leczenie neurochirurgiczne wraz z farmakologicznym się nie powiodło. Jednakże jest ona stosowana jedynie u dorosłych pacjentów.
W przypadku Prolaktinomii rokowania są dość dobre, głównie jeżeli chodzi o leczenie aginistami dopaminy – u ponad 95% pacjentów w ciągu 5 lat nie stwierdzono bowiem powiększenia się guza. W przypadku makrogruczolaka podejmowane jest agresywne leczenie, dlatego też rokowania są niepewne.
- Tyreotropinomia
W przypadku tego guza obserwuje się objawy podobne do tych występujących przy nadczynności tarczycy:
- chudnięcie,
- przyspieszona akcja serca,
- wzmożona potliwość,
- nietolerancja ciepła,
- wzmożona nadpobudliwość nerwowa.
Leczenie Tyreotropinomii jest trudne, gdyż typowe może doprowadzić do powiększenia się gruczolaka. Zazwyczaj skuteczna jest terapia przy użyciu somatostatyny.
Diagnoza gruczolaków przysadki mózgowej jest niezwykle trudna, bowiem objawy często mogą wskazywać na występowanie innych chorób. Jednakże, jak wskazują rokowania, im wcześniej wykryte, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie, dlatego też nie warto zwlekać, ale udać się do lekarza w celu dokonania szczegółowej diagnozy, nawet jeżeli objawy wskazują np. na "zwykłą" nadczynność tarczycy.
Autor:
Sabina Maćkowicz