W obliczu handlu kością słoniową zwierzęta te są bezbronne. W 2011 roku, przechwycono ponad 23 ton kości słoniowej, co jest rekordem od 1989 roku i od wprowadzenia zakazu handlu. Trzeba przyznać, że handel ten przynosi więcej niż handel narkotykami...
Koniec roku to dobry czas na sporządzenie bilansu. Smutny rekord, trzeba przyznać, ponieważ ilość przechwyconej kości słoniowej w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy – 23 676 kilogramów – jest największa od ponad dwudziestu lat.
Ilość ta się podwoiła w stosunku do ostatniego roku i stanowi praktycznie jedną piątą tego, co przechwycono w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Należy odnotować, że jedynie przemyt powyżej 800 kilogramów jest odnotowywany w tych danych.
Jak podaje pozarządowa organizacja Traffic, która walczy z kłusownictwem na całym świecie, te 23 tony kości słoniowej oznaczają blisko 2 500 zabitych słoni, zabitych dla ich kłów. A jednak, handlu kością słoniową zabroniono jeszcze w 1989 roku, właśnie po to, by chronić te zwierzęta.
Zobacz również:
- Żywność ekologiczna na zdrowie
- Ślady pestycydów w winie
- Żywność uprawiana metodami ekologicznymi może zaoferować więcej niż ta uprawiana tradycyjnie
- Czy zjedlibyście mięso syntetyczne?
- Kto jest gorszy dla środowiska naturalnego, kobiety czy mężczyźni ?
- Zasady zbioru i metody konserwacji ziół
- Kiełki roślinne – dlaczego warto je jeść?
- Zanieczyszczenia powietrza
Od 2009 roku, od deklaracji w Bamako, dziewiętnaście krajów afrykańskich porozumiało się odnośnie walki z kłusownictwem.
Rynek handlu kością słoniową jest bardzo lukratywny
Ale w zasadzie nie zrobiono nic, a rekord roku 2011 padł w dniu 13 grudnia w Malezji. Tego dnia, około 15 ton kości słoniowej, pochodzącej z Mobassa, w Kenii, zostało przechwyconych przez władze, w Kuala Lumpur.
Przechwycony towar oceniono na 17 800 000 euro. W 2009 roku, Karl Karugaba, przewodniczący komisji eksperckiej grupy roboczej w Lusaka (grupa walcząca z przemytem) ocenił, że handel kością słoniową jest w zasadzie bardziej lukratywny niż handel narkotykami.
Jak uważa organizacja pozarządowa Traffic, większość przemycanej kości słoniowej pochodzi z Kenii i z Tanzanii, a miejscem docelowym jest Azja, w szczególności Chiny.
Słonie nie są jedynymi ofiarami kłusownictwa. Rogi nosorożców są również bardzo poszukiwane w Chinach, gdzie są konsumowane pod postacią proszku. W październiku, ostatni nosorożec jawajski w Wietnamie został odnaleziony martwy, bez swojego roku na czole.
Komentarze do: Handel kością słoniową: 23 tony przechwycone w 2011 roku!