Szukaj

HCV - epidemia

Podziel się
Komentarze1

Epidemia HCV zatacza coraz większe kręgi. HCV jest obecnie największym problemem epidemiologicznym w Polsce. Specjaliści chorób zakaźnych mówią o pandemii i biją na alarm. Na świecie zakażonych tym wirusem jest od 170 do 300 milionów ludzi.

W Polsce specjaliści szacują, ze zakażonych jest co najmniej 730 tysięcy, z czego blisko 700 tysięcy zakażonych nie m pojęcia o swoim zakażeniu. Sytuacje słabej wykrywalności zakażeń powoduje bezobjawowość w początkowej fazie zakażenia, brak w ponad 90% przypadków objawów ostrej fazy zakażenia oraz niespecyficzne objawy, które mogą nastąpić w wyniku wieloletniego przewlekłego zakażenia tym wirusem utożsamiane często z grypą, czy z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Do zakażenia w Polsce dochodzi w ok. 80% przypadków w wyniku zabiegów medycznych - także tych najdrobniejszych jak zastrzyk, szczepionka, czy pobieranie krwi, a także w wyniku wykonywania tatuaży, stosowania narkotyków, kolczykowania. HCV jest przyczyną marskości wątroby, raka pierwotnego tego narządu oraz najczęstszą przyczyną kwalifikacji do przeszczepów wątroby. Prawdopodobnie w najbliższych latach liczba zgonów z powodu przewlekłego zakażenia HCV ulegnie podwojeniu. Standardem leczenia przewlekłych zapaleń wątroby typu C jest terapia skojarzona interferonem pegylowanym (zastrzyki podskórne) z rybawiryną (stosowana doustnie), która w zależności od genotypu wirusa HCV trwać może 24 lub 48 tygodni, dając szansę na stałą eliminację HCV w przedziale od 57 do 85%. Szybkie rozpoczęcie leczenia mierzone od momentu zakażenia oraz genotyp wirusa inny niż 1. i 4. zwiększają szanse powodzenia terapii. Leczenie zakażenia w fazie ostrej może być krótsze, z zastosowaniem samego interferonu i daje szanse stałej eradykacji wiremii nawet do 100% przypadków.

Komentarze do: HCV - epidemia (1)

Annegi
Annegi 22-10-2010 21:39

zakażenia szpitalne hbv, hcv i inne

1

Możliwe do uzyskania są odszkodowania z tytułu zakażenia gronkowcem, żółtaczką B,C, wirusem HIV, sepsą, itp. Dotyczy osób, w których sytuacji można udowodnić wszczepienie wirusa w placówce medycznej. Są to bardzo trudne ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze