Choroba Alzheimera objawia się nienaturalną akumulacją płytek z protein beta-amyloidowych w mózgu, wokół nerwów, co blokuje transmisję elektrycznych i chemicznych przekaźników. Skutkuje to niskim poziomem funkcji kognitywnych mózgu oraz problemami z pamięcią. Wiele osób w średnim i w starszym wieku cierpi na jakąś postać choroby Alzheimera, a zachorowalność rośnie w niespotykanym tempie.
Ocenia się, iż prewalencja tego rodzaju demencji wzrośnie czterokrotnie w ciągu najbliższych 50 lat.
W ostatnich latach naukowcom udało się odkryć kilka typów naturalnych bioskładników, które z łatwością przenikają barierę krew – mózg i mogą hamować proces chorobowy.
Badanie University of Leeds w UK udowodniło, że naturalne związki z zielonej herbaty i z czerwonego wina mogą przerywać kluczowy etap w rozwoju choroby Alzheimera.
Prace ukazały się w Journal of Biological Chemistry.
Naukowcy opisują w artykule, w jaki sposób udało im się odkryć proces, który pozwala szkodliwym złogom proteinowym na „zatrzaskiwanie się” na komórkach mózgu i na powodowanie ich śmierci.
Zobacz również:
- Alzheimer - czy mnie to także grozi?
- Dieta, która może obniżyć ryzyko Alzheimera
- Choroba Alzheimera
- Czy rak skóry może wiązać się ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimer'a?
- Jak rozpoznać objawy choroby Alzheimera?
- Diagnozowanie Alzheimera. Tak, ale kiedy?
- Jak krewni łagodzą zapominanie?
- Czy istnieją leki na chorobę Alzheimera?
Jak badacze wyjaśniają, proteiny beta-amyloidowe zbijają się razem w mózgu, tworząc toksyczne kępki o różnych kształtach. Kępki te przyczepiają się do powierzchni komórek mózgowych, wiążąc się z proteinami z powierzchni komórek, zwanymi prionami, powodując złe funkcjonowanie komórek nerwowych i ich śmierć.
Dr Jo Rushworth, współautor badania, mówi: - Chcieliśmy się przekonać, czy precyzyjny kształt beta-amyloidów jest dla nich ważny w przyczepianiu się do prionów. I czy można zapobiec temu przyczepianiu, zmieniając kształt kępek.
W eksperymencie laboratoryjnym okazało się, że ekstrakty z czerwonego wina i z zielonej herbaty zmieniają kształt protein beta-amyloidowych, które dłużej już nie szkodzą komórkom nerwowym.
Naukowcy oceniają, że bioaktywne związki w zielonej herbacie i czerwonym winie – EGCG i resweratrol – zmieniają kształt kępek, nie pozwalając im na przyczepianie się do prionów i na zaburzanie funkcji komórkowych.
Komentarze do: Herbata i wino powstrzymują chorobę Alzheimera!