Glifosfat, jeden z najlepiej sprzedających się środków ochrony upraw, jest też najbardziej toksyczny, alarmuje badanie opublikowane w Ecotoxicology. W przeciwieństwie do zapewnień firmy Monsanto i amerykańskiego rządu, toksyczność tego związku jest groźniejsza dla środowiska, niż wcześniej uważano, i znacznie przekracza to, co generalnie uważane jest przez władze regulacyjne za „bezpieczne”.
Badania norweskich naukowców z Universytetu w Tromso pokazały, że nawet na maleńkich poziomach glifosfat i Roundup są chronicznie toksyczne dla wodnych stworzeń. Prace przeprowadzono na Daphnia magna, wodnym bezkręgowcu, zwanym też rozwielitką.
Stężenia jednego z głównych składników aktywnych glifosfatu, tak małe jak 0.05 mg na litr wody, sprawiły, że stworzenie to przeszło zauważalne zmiany rozwojowe. Dafnie narażone na kontakt z tą susbtancją miały też problemy reprodukcyjne oraz większą śmiertelność.
Na wszystkich poziomach ekspozycji, glifosfat i Roundup miały negatywne działanie. Odkrycia te, zdaniem norweskich badaczy, to zaledwie szczyt góry lodowej, ponieważ inne gatunki zwierząt i roślin są także zagrożone, a tym samym zagrożona jest też ludzka dieta.
Zobacz również:
- Żywność ekologiczna na zdrowie
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Autyzm a geny
Autorzy badania podsumowują: - Nasze rezultaty wskazują, że wodne bezkręgowce mogą poważnie ucierpieć z powodu stężenia tego herbicydu w środowisku. Toksyczność glifosfatu i Roundup jest poważnie niedoszacowana, a bieżące klasyfikacje toksyczności Komisji Europejskiej i EPA powinny być zrewidowane.
Ale substancje te są toksyczne nie tylko dla zwierząt. Wiele badań, włączając w to także to, opublikowane ostatnio w Entropy, udowodniło, że nawet niskie poziomy glifosfatu są niebezpieczne dla ludzi, włączając w to takie choroby jak rak i choroba Parkinsona.
Glifosfat działa na cytochrom P450 (CYP) u ludzi i innych ssaków, zaburzając zdrową biologię. Badania pokazały, że w ten sposób substancja hamuje normalną dla ciała funkcję oczyszczania się, a także promuje typ chronicznego zapalenia, które prowadzi do poważniejszych problemów zdrowotnych.
Poza tym, pozostałości glifosfatu w ciele zwiększają szkodliwe działanie innych toksyn i chemikaliów pochodzących z jedzenia, zaburzając normalne funkcje ciała i powodując choroby. Inne badania pokazały, że glifosfat uszkadza bezpośrednio ludzkie komórki, włączając w to komórki płodowe.
Komentarze do: Herbicyd Roundup o wiele groźniejszy, niż przyznaje firma Monsanto?