Szukaj

Historia eutanazji

Podziel się
Komentarze2

Określenie eutanazja (dobra śmierć) pochodzi z języka greckiego. Pierwotnie nie oznaczało ono zadawania śmierci. Pod tym pojęciem rozumiano śmierć bez cierpienia, bez bólu. Problem zamierzonego skracania życia osób cierpiących podjęli filozofowie utopiści w XV i XVI wieku. Użycie określenia "eutanazja" w sensie skracania życia nieuleczalnie chorym przypisuje się F. Baconowi (1561-1626). Później, głównie w krajach anglosaskich, powstawały towarzystwa dobrowolnej eutanazji, domagające się prawa do śmierci w przypadku nie dających się uśmierzyć cierpień chorego.

Były to rozważania teoretyczne, które nie prowadziły do regulacji prawnej.

W latach dwudziestych XX wieku w Niemczech pojawił się nurt eutanazji, który wprowadzał ewentualność zabijania osób psychicznie chorych i głęboko upośledzonych dzieci, jako nieprzydatnych dla społeczeństwa, a stanowiących dla niego poważne obciążenie. Nurt ten zapoczątkowała książka prawnika K. Bindinga i psychiatry A. Hochego "O zezwoleniu na niszczenie istnień niegodnych życia". Idea ta znalazła zrozumienie u Adolfa Hitlera i po jego dojściu do władzy społeczeństwo było do niego przygotowane przez wskazywanie obciążeń, jakie życie tych osób stanowi dla społeczeństwa, oraz możliwości wykorzystania środków materialnych, które dałoby się zaoszczędzić, gdyby nie obowiązek ich utrzymania. Tezy takie wprowadzono nawet do zadań matematycznych w szkołach. Po wybuchu II wojny światowej pismem Hitlera upoważniono dwóch lekarzy do podjęcia i zorganizowania "Akcji T-4", w wyniku której wymordowano około 100 tysięcy dorosłych chorych i około 5 tysięcy upośledzonych dzieci. Akcji na skalę zaprzestano w roku 1941 po wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej i po protestach duchownych i społeczeństwa. Mimo to planowano jej rozszerzenie, między innymi na Polaków chorych na czynną gruźlicę.


Doświadczenia II wojny światowej na długi czas zahamowały dyskusje na temat eutanazji. Sprawa odżyła współcześnie po wprowadzeniu dopuszczalności eutanazji w Holandii i Australii. W Polsce eutanazja jest prawnie zabroniona. W kodeksie karnym czyn taki zdefiniowany jest jako - zabicie człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia dla niego. Badania opinii publicznej wskazują, że w wielu krajach dopuszczalność eutanazji ma coraz więcej zwolenników. Według autora "Etyki lekarskiej" prof. Tadeusza Brzezińskiego wyniki te bardziej świadczą o lęku przed nieuzasadniona uporczywą terapia, jak o faktycznej akceptacji eutanazji i o niezbyt dokładnym rozumieniu tego pojęcia.

Komentarze do: Historia eutanazji (2)

karmin111
~karmin111 05-12-2006 13:45

eutanazja

1

Problem eutanazji siłą rzeczy jest problemem wielowątkowym i niejednoznacznym. Trzeba zdać sobie sprawę, że bardzo "łatwo" jest deliberować zdrowym osobom o losie cierpiących i chorych terminalnie. Myślę, że za... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
lina
~lina 30-10-2006 13:53

eutnazja

1

moim zdaniem eutnazja powinna byc zezwolona w polcse... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze