W czasie ciąży zwiększa się ryzyko zarażenia partnera wirusem HIV, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, jak pokazują ostatnie badania przeprowadzone w 7 krajach afrykańskich. W celu dokładniejszego określenia czynników odpowiedzialnych za przenoszenie wirusa HIV, w ciągu 2 lat przeprowadzono badania na 3120 parach, w których jeden z partnerów był nosicielem tego wirusa. Stwierdzono, że u 28% z 61 kobiet oraz 21% z 57 mężczyzn zarażonych wirusem HIV na samym końcu badań, do zarażenia doszło właśnie podczas okresu ciąży partnerki.
Naukowcy mogli więc ogłosić wyniki badań mówiące, że ciąża zwiększa ryzyko zarażenia wirusem HIV, w takim samym stopniu dla obydwu płci. Wysunięto wiele hipotez, takich jak na przykład zmiana zachowań seksualnych u kobiet ciężarnych czy też zmiany biologiczne, jakie zachodzą w ciele kobiety podczas ciąży. Ryzyko zarażenia u mężczyzn wzrasta też, gdy nie są oni obrzezani albo kiedy podejmują ryzykowne zachowania seksualne oraz stosunki seksualne bez zabezpieczenia.
Zobacz również:
- Tragiczne żniwo AIDS na czarnym lądzie
- AIDS oraz zakażenie wirusem HIV u małego dziecka
- Dlaczego obrzezanie obniża ryzyko zarażenia wirusem HIV?
- Prawdy, mity i ciekawostki o zakażeniu wirusem HIV
- Charakterystyka HIV I AIDS. Niebezpieczeństwo nowych mutacji wirusa!
- Anonimowe i bezpłatne testy w kierunku HIV
- HIV i AIDS w Polsce
- Epidemiologia HIV na świecie
Raport ten pokazuje także, że środki higieniczne mikrobobójcze, stosowane w czasie ciąży, mogą być także w ramach profilaktyki używane przez obydwoje partnerów, gdyż być może pozwolą w jakiś sposób ochronić się, gdy jeden z partnerów, niezależnie od tego czy to kobieta czy też mężczyzna, jest zarażony wirusem HIV. Znaczenie mają tutaj także o nowe środki antykoncepcyjne, takie jak na przykład pierścień antykoncepcyjny czy też znane już żele.
Komentarze do: HIV - ryzyko przeniesienia na partnera w czasie ciąży