W miarę tego, jak medycyna idzie do przodu, spodziewana długość życia osób zarażonych wirusem HIV wzrasta. Pewne brytyjskie badanie, przeprowadzone na ponad 17 000 pacjentów, pokazuje, że spodziewana długość życia osób seropozytywnych wzrosła o 16 lat od 1996 roku. Badania zostały opublikowane w British Medical Journal.
Wczesna diagnoza oraz wczesne leczenie wdrażane w związku z nią, są kluczem do takiej poprawy. Na pewno jest to dobra nowina na całym froncie walki z wirusem HIV i AIDS!
Spodziewana długość życia brytyjskich seropozytywnych rośnie dzięki wprowadzieniu leków antyretrowirusowych o wysokiej skuteczności. W naszych czasach, jak podkreślają autorzy badania, wczesna diagnoza, powiązana z odpowiednim leczeniem, w dobrym momencie, mają prawdziwie pozytywny wpływ na spodziewaną długość życia, na obraz wszystkich chorób chronicznych.
Doktor Margaret May, wraz ze swoją ekipą z zespołu medycyny w Bristolu, oparli się w swoich badaniach na danych pochodzących w wielkiego badania epidemiologicznego, które rozpoczęło sie w 2001 roku: UK Collaborative HIV Cohort. Badacze przeanalizowali dane medyczne 17 661 osób, którzy byli obserwowani w szpitalach brytyjskich od 1996 roku.
Zobacz również:
- Dlaczego obrzezanie obniża ryzyko zarażenia wirusem HIV?
- Tragiczne żniwo AIDS na czarnym lądzie
- AIDS oraz zakażenie wirusem HIV u małego dziecka
- Prawdy, mity i ciekawostki o zakażeniu wirusem HIV
- Charakterystyka HIV I AIDS. Niebezpieczeństwo nowych mutacji wirusa!
- Szkodliwe dodatki do żywności
- Na czym polega hydroterapia?
- Brak Magnezu
W sumie, 7% z obserwowanych osób zmarło w okresie trwania badania – 1 248 ludzi w sumie. Rezultaty pokazują, że spodziewana długość życia w wieku 20 lat pacjenta zarażonego HIV wzrosła z 30 lat w 1996 roku, do 46 lat w 2009 roku, precyzuje pani doktor Margaret May.
Jak stwierdzili badacze brytyjscy, istnieje również ogromna różnica jeśli chodzi o płeć: 50 lat do 40 lat! Dzisiaj, kobieta zarażona wirusem HIV żyje do 70 lat, podczas gdy mężczyzna zarażony wirusem HIV żyje średnio do 60 lat. W populacji generealnej liczby te przekładają się odpowiednio na 82 lata do 78 lat.
AIDS: znaczenie wczesnej diagnozy
Badanie to więc przedstawiło statystycznie zjawisko już dobrze znane w krajach rozwiniętych. Bez większej niespodzianki, autorzy podkreślają znaczenie leków antyretrowirusowych oraz lepszej obserwacji sprawowanej nad pacjentami, zawsze tak licznych, z wysokim poziomem limfocytów CD4, które są tak niezbędne dla dobrego funkcjonowania naszego układu odpornościowego.
Doktor Margaret May podkreśla jednocześnie znaczenie wczesnej diagnozy. Ponieważ, im wcześniej zaczyna się leczenie, tym większa będzie długość życia.
Dzisiaj, infekcja HIV stała się chorobą chroniczną, z dobrą diagnozą, jeżeli leczenie jest podjęte bardzo wcześnie, wyjaśnia specjalistka.
Jak podkreśla doktor Mark Gompels z Bristolu, w artykule wstępnym do British Medical Journal, rezultaty te są na pewno uspokajające dla pacjentów i powinny być również przekazane populacji z grupy ryzyka.
We wszystkich przypadkach, te dobre nowiny jednakże nie powinny obniżać czujności. Inaczej mówiąc, prezerwatywa pozostaje najlepszym środkiem prewencji przeciwko HIV, a także przeciw innym chorobom przenoszonym drogą płciową.