Człowiek współczesny pojawił się w Europie wiele tysięcy lat wcześniej niż zakładały to poprzednie oszacowania. Do tego odkrycia mogło dojść dzięki analizie zębów, które w momencie, kiedy je znaleziono (jakieś pięćdziesiąt lat temu) zostały błędnie przypisane Neandertalczykom.
W rzeczywistości, należały one do pierwszych Homo sapiens europejskich. Pierwszy człowiek współczesny (Homo sapiens) miał się więc pojawić na europejskiej ziemi jakieś 43 000 – 45 000 lat temu, czyli wiele tysięcy lat przed datą, którą do tej pory podawali naukowcy.
Odkrycia tego dokonało trzynaście ekip europejskich, pracujących razem, jak podaje CNRS w komunikacie. Badacze, w tym dwóch Francuzów, przeanalizowali dwa zęby mleczne odkryte w grocie prehistorycznej w Italii, w Grotta del Cavallo, jakieś pięćdziesiąt lat temu.
Zobacz również:
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Nowoczesne metody badania płodu
- Czy lekarstwa staną się bezużyteczne?
Zęby te, jak określono w datowaniu węglem 14, mają 45 000 lat, około. Wcześniej, błędnie przypisywano je Neandertalczykom. Ale w rzeczywistości, należą one do Homo sapiens, jak ujawniły rekonstrukcje 3D resztek ludzkich, porównanych z wielką liczbą zębów neandertalskich i współczesnych.
Odkrycie to więc stanowi najstarsze świadectwo pojawienia się współczesnego europejskiego człowieka. W przeglądzie Nature, naukowcy, którzy przeprowadzili to badanie, wyjaśniają jeszcze, że udało im się dzięki tym pracom rzucić lepsze światło na pojawienie się pierwszych Homo sapiens w Europie.
Jak również, na okres przejścia między tym pojawieniem się a zniknięciem Neandertalczyków, którzy żyli w Europie przez ponad 200 000 lat.
Najpowszechniejsza hipoteza, szeroko powtarzana na łonie społeczności naukowej, zakłada, że właśnie zniknięcie Neandertalczyków było związane z pojawieniem się człowieka współczesnego. Zęby z groty Grotta del Cavallo ujawniają, że Homo sapiens pojawił się wcześniej, a więc potwierdzają długi okres koegzystencji dwóch gatunków, podkreśla CNRS.