Dyskryminacja rasowa oraz presja społeczna, aby być szczupłym, szkodzą jakości snu, jak pokazują dwa noweg badania. Rezultaty tych prac badawczych zostały zaprezentowane na corocznej konferencji Associated Professional Sleep Societies w Darien, w Stanach Zjednoczonych.
Pierwsze badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z University of North Texas. Pokazuje ono, że ciśnienie na to, żeby być szczupłym, wywierane przez bliskich i przez media na osoby nastoletnie, może o 4,5% skracać godziny snu.
Dotyka to jednakże jedynie dziewcząt białych, a sen młodych Afroamerykanek oraz dziewcząt pochodzenia latynoskiego nie wydaje się być dotknięty tym zjawiskiem.
Zobacz również:
- Narkolepsja - nieuleczalny sen?
- Jak walczyć z zaburzeniami snu w starszym wieku?
- Dlaczego marzenia senne są ważnym elementem psychoterapii?
- Dlaczego sen jest ważny?
- Bezruch we śnie, czyli co dzieję się z umysłem podczas koszmarów
- Bezdech senny
- Jak sobie radzić z zaburzeniami snu?
- Sen najlepszym sposobem na regenerację organizmu
Odkrycie to jest bardzo ważne, ponieważ stanowi ono pierwszy etap w zrozumieniu fenomenu presji socjalnej na wagę nastolatków, wyjaśnia główna autorka badania, pani Katherine Marczyk.
Drugie badanie, przeprowadzone przez Centrum Snu Uniwersytetu w Pennsylwanii, pokazuje, że ci ludzie, którzy są ofiarami dyskryminacji rasowej, mogą ucierpieć z powodu braku snu. Dotyka to zarówno białych jak i czarnych, kobiet i mężczyzn, bogatych i biednych.
Badacze jednakże stwierdzili, że brak snu osiąga punkt kulminacyjny 61% u osób cierpiących na depresję, albo żyjących w trudnych warunkach ekonomicznych.
Około 7090 osób uczestniczło w tym badaniu; a około 790 w badaniu pierwszym.
Komentarze do: Illinois: presja społeczna i dyskryminacja rasowa, czyli dwa czynniki, które szkodzą jakości snu