Zalecana dzienna dawka snu to osiem godzin, niestety większość z nas nie ma czasu na to, aby przesypiać codziennie jedną trzecią doby. Pomimo to, nie zawsze odczuwamy brak snu i często nawet po sześciogodzinnej nocy wydaje nam się, że jesteśmy w pełni sił. Naukowcy z Brigham and Women's Hospital udowodnili jednak, że to nieprawda.
Przeprowadzili oni badania, które miały na celu ocenę, jak brak odpowiedniej dawki snu wpływa na jakość pracy.
W eksperymencie wzięło udział 12 osób i trwał on miesiąc. W ciągu pierwszego tygodnia uczestnicy przesypiali 10 do 12 godzin, w ciągu pozostałych trzech naukowcy zmienili ich cykl dobowy na 28-godzinny, a badani przesypiali ilość czasu odpowiadającą 5-6 godzinom na dobę.
Podczas wszystkich tygodni eksperymentu uczestnicy rozwiązywali przygotowane przez naukowców testy, mające na celu sprawdzać ich spostrzegawczość. Badacze monitorowali dokładność i szybkość wykonywania zadań.
Okazało się, że im dłużej uczestnicy pozostawali bez snu, tym wolniej rozwiązywali testy.
Zobacz również:
- Narkolepsja - nieuleczalny sen?
- Jak walczyć z zaburzeniami snu w starszym wieku?
- Dlaczego marzenia senne są ważnym elementem psychoterapii?
- Dlaczego sen jest ważny?
- Bezruch we śnie, czyli co dzieję się z umysłem podczas koszmarów
- Bezdech senny
- Jak sobie radzić z zaburzeniami snu?
- Sen najlepszym sposobem na regenerację organizmu
Ponadto, wyniki wskazały, że pomimo iż badani nie byli świadomi o jakiej porze pracują, to w godzinach nocnych (24 – 6) wykonywali swoje zadania wolniej niż w ciągu dnia.
„Badania te dostarczają istotnych informacji dla pracodawców i pracowników (którzy wykonują zadania wymagające szybkiego przetwarzania danych wizualnych i podejmowania decyzji na tej podstawie, jak na przykład kontrolerzy lotu), pracujących na nocnej zmianie, ponieważ mogą oni wykonywać swoje zadania dużo wolniej niż w ciągu dnia” – zauważa dr Jeanne F. Duffy. „Im dłużej ktoś nie śpi, tym jego zdolność do wykonywania zadania, w tym przypadku wychwytywanie informacji wizualnych, obniża się, a efekt ten nasila się w nocy.”
Dodatkowo naukowcy zauważyli, że o ile poprawność wykonywania zadania pozostawała na tym samym poziomie, o tyle szybkość przetwarzania informacji spadała z tygodnia na tydzień.
Pomimo że uczestnicy oceniali swoją senność jako nieznacznie zwiększoną w trakcie drugiego i trzeciego tygodnia eksperymentu, dane wskazywały, że szybkość wykonywania zadania spadła w stosunku do pierwszego tygodnia.
Dr Duffy podsumowuje, że warto zauważyć, iż nasze postrzeganie swojego poziomu niewyspania nie zawsze odzwierciedla naszą rzeczywistą wydajność.