Kobiety, które lubią się napić kawy każdego dnia, ucieszą się: według nowego badania szwedzkiego, amatorki codziennej kawy są mniej narażone na wystąpienie incydentu naczyniowo-mózgowego (udaru mózgu, innymi słowy) – ryzyko bowiem spada w ich przypadku od 22% do 25%, w porównaniu do tych kobiet, które piją mniej kawy albo w ogóle. Rezultaty prac przeprowadzonych na Instytucie Karolinska, zostały opublikowane na stronie internetowej Stroke, prowadzonej przez amerykańską organizację AHA (Amerykańskie Towarzystwo Serca, American Heart Association).
Kawa bardzo często jest posądzana o to, iż jest potencjalnie szkodliwa dla zdrowia, przypomina pani doktor Sharonne Hayes, kardiolog w klinice Mayo w Rochester (Minnesota, Stany Zjednoczone). Ale, nie istnieje tak naprawdę żadne badanie, które by to udowodniło.
Jeśli jesteś właśnie w trakcie picia kawy, prawdopodobnie wpłynie to na ciebie dobrze i nie zrobisz sobie krzywdy, według pani doktor Hayes.
Jednakże, ta sama pani doktor Sharonne Hayes oraz inni lekarze oceniają, że to szwedzkie badanie nie powinno zmuszać niepijących kawę do jej natychmiastowego konsumowania. Ponieważ nie zostało wykazane, czy kawa zmniejsza ryzyko udaru mózgu, lecz to, że miłośniczki kawy są mniej narażone.
Badania epidemiologiczne tego typu są przekonujące, ale nie powinny być przyczną zmiany zachowania, ocenia doktor David Seres, dyrektor centrum odżywiania Kolegium Lekarzy i Chirurgów przy uniwersytecie w Columbii (Stany Zjednoczone).
Zobacz również:
- Mózg dziecka: początki świadomości
- Czy osobowość człowieka zależy od właściwości jego mózgu?
- Ćwiczenia umysłowe lepsze od leków w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym?
- W jaki sposób mózg odróżnia rzeczywistość od fikcji?
- Na czym polega technika malowania myślami?
- Czym jest sztywność umysłowa?
- Mózg autystycznych dzieci reaguje na słowa, które dają rezultat w ich rozwoju
- Inteligencja emocjonalna u mężczyzn i kobiet
Naukowcy badają działanie kawy od wielu lat, poszukując ryzyka i pozytywnych efektów. Szwedzka ekipa pod przewodnictwem pani Susanny Larsson, podkreśla, że poprzednie badania nad konsumpcją kawy oraz incydentem naczyniowo mózgowym dawały sprzeczne rezultaty.
Nie ma więc spójnej odpowiedzi, w badaniach odnoszących się do kawy, przyznaje pani doktor Cathy Sila, neurolog oraz specjalistka od udaru mózgu w uniwersyteckim szpitalu w Cleveland.
W tym najświeższym badaniu, naukowcy obserwowali 34 670 Szwedek, w wieku od 49 lat do 83 lat, przez okres 10 lat około. Kobiety te były przepytywane na temat codziennej konsumpcji kawy, na samym początku badania. Naukowcy następnie przeanalizowali dokumentację szpitalną, co miało na celu określenie liczby incydentów mózgowo-naczyniowych, które zdarzyły się potem.
W sumie, naliczono 1 680 przypadków udaru mózgu, w tym 205 u kobiet, które piły mniej niż jedna filiżanka kawy na dzień, albo w ogóle.
Badacze wzięli pod uwagę także inne czynniki ryzyka incydentu naczyniowo-mózgowego, takie jak: tytoń, waga, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca.
Zdaniem pani Susanny Larsson, korzystne działanie pokazuje się, niezależnie od tego, czy kobiety piją jedną czy też wiele filiżanek kawy dziennie.
Szwedzka uczona, której poprzednie badanie udowodniło istnienie związku między konsumpcją kawy u fińskich palaczek papierosów a spadkiem ryzyka incydentu naczyniowo-mózgowego, zaobserwowała, iż potrzeba więcej badań, aby móc zrozumieć mechanizm tego działania.
Kawa być może zmniejsza zapalenie oraz poprawia wrażliwość na insulinę, mówi pani Larsson, albo też może mieć działanie antyoksydacyjne.
Susanna Larsson wraz ze swoimi kolegami podkreśla, że najlepszym środkiem na zmniejszenie ryzyka udaru mózgu jest skierowanie się w stronę zatwierdzonych metod: nie palić, kontrolować ciśnienie tętnicze oraz nadzorować wagę
Komentarze do: Incydent mózgowo-naczyniowy: miłośniczki kawy lepiej chronione, według pewnego badania