Amerykańscy naukowcy z Duke University w Północnej Karolinie ogłaszają, iż udało im się opracować wiarygodny test krwi, który pozwala określić, czy infekcja, na którą cierpi dany pacjent, jest wirusowa czy bakteryjna. Test ma 90-procentową skuteczność.
Jest to dobra wiadomość, gdyż do tej pory stosowane testy wymagały nawet kilkudniowego czekania przed uzyskaniem rozstrzygających wyników, zresztą nie zawsze wiarygodnych.
Prof. Geoffrey Ginsburg z Duke University mówi: - Nowy test pozwala uzyskać rezultaty w ciągu 12 godzin. Ten termin jest wystarczająco krótki, żeby lekarze ogólni mogli w odpowiednim czasie podjąć decyzję o przepisaniu bądź nie antybiotyków.
W okresie epidemii zimowych często zdarza się, że antybiotyki są przepisywane chorym, którzy tego nie potrzebują, gdyż ich infekcja jest wirusowa. Służby zdrowia nie przestają zaś powtarzać, że antybiotyki działają jedynie na bakterie.
Zobacz również:
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Nowoczesne metody badania płodu
- Czy lekarstwa staną się bezużyteczne?
Pojawia się też problem oporności bakteryjnej na antybiotyki, związany właśnie z niewłaściwym używaniem tych leków.
Patogeny te rozwijają strategie obrony przed antybiotykami, mutują, modyfikują swoje ścianki, aby leki nie mogły na nie działać, a nawet produkują enzymy, które bezwzględnie niszczą antybiotyki. Dlatego ten nowy test jest niezwykle ważny.
Prof. Ginsburg mówi: - Potrafi on odczytać sygnaturę genetyczną najważniejszych wirusów.
W ostatnim teście, który objął 102 pacjentów z gorączką, test poprawnie zidentyfikował infekcję wirusową w 89% przypadków, a infekcję bakteryjną w 94% przypadków.
Komentarze do: Infekcja bakteryjna czy wirusowa? (1)
Jaka to infekcja?
1do niedawna bardzo często przytrafiały mi się infekcje okolic intymnych, kupiłam w aptece ... doustny probiotyk ginekologiczny, po kuracji widziałam już poprawę, więc powtórzyłam leczenie i rzeczywiście problemy mi się j... pokaż całość