Zakażenia szpitalne, odporne na antybiotyki, występują coraz rzadziej, co oznacza, że wysiłki, które podjęto w celu zapobiegania tym infekcjom odnoszą skutek i pozwalają zrealizować określony cel.
Spadek liczby zakażeń szpitalnych zauważono w wyniku amerykańskiego badania federalnego, które odnosiło się do gronkowca złocistego (staphylococcus aureus), odpornego na metyclinę (SARM), który jest bakterią wywołującą często uszkodzenia skóry. W pewnych przypadkach, jednakże, infekcja może okazać się śmiertelna, jeśli roznosi się na inne organy.
Naukowcy stwierdzili, że liczba tych poważnych infekcji spadła o 16% w dziewięciu regionach wielkomiejskich w Stanach Zjednoczonych, w latach 2005-2008. Rezultaty te wskazują na to, że żywiołowe procedury, które uruchomiono, aby zahamować rozprzestrzenianie się infekcji, są naprawdę skuteczne.
Doktor Alexander Kallen z Centrum Kontroli Chorób (Centers for Disease Control CDC) oraz Prewencji w Stanach Zjednoczonych uprzedził jednak, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby ogłaszać zwycięstwo. Inne badanie, zrealizowane przez Centrum Kontroli Chorób ostaniego roku, także wykryło znaczne zmniejszenie liczby zakażeń gronkowcem złocistym odpornym na metycylinę.
Jeśli poziom globalny zakażeń zmniejszył się, sytuacja dla innych infekcji skóry oraz tkanki miękkiej pozostała taka sama. Te infekcje mogą zdecydowanie zamknąć grupę zakażeń wywołanych bakteriami „zjadającymi” ciało.
Ponad to, nowe badanie brało pod uwagę jedynie zakażenia szpitalne, czyli takie, które, jak sama nazwa wskazuje, mogą się zdarzyć w środowisku szpitalnym. Niektóre informacje pozwalają wierzyć, że infekcje, które można złapać poza szpitalem, są, niestety, coraz częstsze.
Komentarze do: Infekcje odporne na antybiotyki są coraz rzadsze