W obliczu rosnącej odporności bakteryjnej na leki, naukowcy amerykańscy w walce z infekcjami szpitalnymi rozważają użycie naprawdę wielkich dział: sekwencjonowanie genomu bakcyla. Zresztą, metoda ta już udowodniła swoją skuteczność. Chodzi tutaj o szczegółową analizę DNA mikrobów.
Wyniki badania ukazały się w przeglądzie Science Translational Medicine i wydają się naprawdę obiecujące.
Przypomnijmy, że w 2011 roku epidemia Klebsiella pneumoniae zabiła 10 pacjentów – na 17 zarażonych – w jednym z nowojorskich szpitali, w ciągu zaledwie paru tygodni.
Niestety, tradycyjne środki kontroli – izolowanie zarażonych, badanie łóżek – nie pozwoliły określić w jaki sposób rozprzestrzeniała się bakteria.
Dlatego też zespół naukowców, którym kierował Evan Snitki z National Human Genome Institute w Bethesda, spróbował innowacyjnej techniki, czyli sekwencjonowania genomu mikrobów.
Zobacz również:
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Stwardnienie rozsiane: 48 genetycznych wariantów zidentyfikowanych!
- Autyzm a geny
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
Próbki zostały pobrane od każdego pacjenta. Celem było ujawnienie zmian zachodzących na poziomie DNA bakteryjnego w miarę tego, jak bakcyle się namnażały.
Dzięki temu badaczom udało się odkryć, iż w genomie bakterii Klebsiella pneumoniae doszło do zmian w kilku z 6 mln nukleotydów.
Dzięki tej żmudnej pracy udało się odnaleźć pierwszą ofiarę – chodziło o 43-letniego mężczyznę, który wyszedł ze szpitala trzy tygodnie wcześniej. Udało się również prześledzić trasę bakterii, od chorego do chorego.
Co więcej, naukowcy powiązali jedną z infekcji z zanieczyszczeniem wentylatora.
W przyszłości, sekwencjonowanie genomu w czasie rzeczywistym powinno stać się więc narzędziem z wyboru pozwalającym na kontrolowanie infekcji szpitalnych.