Francuskie laboratorium farmaceutyczne Sanofi ogłosiło w poniedziałek, iż rozpoczyna fazę III swojego badania klinicznego nad szczepionką przeciwko bakterii C. difficile, która jest odpowiedzialna za liczne infekcje szpitalne oraz za śmierć ok. 10% zarażonych pacjentów.
Badanie nosi nazwę Cdiffence i zgromadziło 15 000 ochotników w wieku powyżej 50 lat.
Firma Sanofi podkreśla w komunikacie: - Ryzyko zarażenia C. difficile wzrasta wraz z wiekiem, zależy od terapii antybiotykowej oraz długości pobytu w szpitalu albo w placówce opieki, gdzie liczba przypadków może czasami spowodować epidemię.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Szczepionka, nad którą prowadzone są prace, powstała w celu zapewnienia ochrony ludziom zagrożonym. Jest to bardzo ważne, ponieważ zaczęły się pojawiać także szczepy bakterii oporne na leki.
Dr John Siver z Sanofi, mówi: - Pojawienie się szczepów C. difficile trudniejszych do kontrolowania oznacza, że infekcje są coraz częstsze, coraz cięższe i coraz trudniejsze do wyleczenia. Stąd też obawy dotyczące metod kontroli i prewencji transmisji infekcji.
Próby kliniczne Sanofi będą miały miejsce w 17 krajach i w 200 placówkach medycznych. Ich celem jest ocena nieszkodliwości, skuteczności oraz potencjału odpornościowego szczepionki.
Komentarze do: Infekcje szpitalne: wkrótce szczepionka przeciwko Clostridium difficile?