Naukowcy zidentyfikowali moment w historii, kiedy geny rozwinęły u nas zdolność myślenia. To właśnie 500 milionów lat temu rozwinęła się ta zdolność, a także możliwość uczenia się złożonych umiejętności, analizowania sytuacji i elastyczności w podejmowania decyzji. Profesor Seth Grant z University of Edinburgh, który prowadził badania, powiedział: "W końcu znaleźliśmy odpowiedź na jedno z najbardziej nurtujących pytań w świecie nauki – wiemy już w jaki sposób ewoluowała inteligencja ludzka oraz nasze zachowania".
To badanie, opisane na łamach Nature Neuroscience, ukazuje również bezpośrednie powiązanie pomiędzy ewolucją zachowań a chorobami mózgu.
Naukowcy są zdania, że te same geny, które wpłynęły na nasze zdolności mentalne, są również odpowiedzialne za szereg zaburzeń w naszym mózgu.
"To przełomowe badanie ma istotny wpływ na to, w jaki sposób rozumiemy powstawanie zaburzeń psychicznych. Oferuje również nowe możliwości rozwoju nowych metod leczenia", powiedział John Williams, przewodniczący Neurobiologii i Zdrowia Psychicznego w Wellcome Trust, który jest jednym z fundatorów badania.
Badanie pokazuje, że ludzka inteligencja rozwinęła się w wyniku zwiększenia liczby genów w mózgu naszych przodków.
Zobacz również:
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Autyzm a geny
- Pierwsza pomoc dla chorej duszy
Naukowcy sugerują, że morskie zwierzęta bezkręgowe żyjące 500 milionów lat temu, doświadczyły "genetycznego wypadku", dzięki któremu utworzyły się dodatkowe kopie genów. Zatem bezkręgowce mogły rozwijać swe zachowania i inteligencję, co doprowadziło do ewolucji kręgowców i tym samym - człowieka.
Zespół naukowców badał zdolności umysłowe myszy i ludzi w eksperymentach, które polegały na identyfikacji obiektów na ekranie dotykowym.
Badacze powiązali wyniki z rezultatami testu behawioralnego, by rozpracować kod genetyczny różnych gatunków, u których zaobserwowano ewolucję różnych zachowań.
Okazało się, że wyższe funkcje psychiczne u ludzi i myszy są pod kontrolą tych samych genów.
Badanie pokazało także, że mutacje i uszkodzenie genów powodowały zaburzenia wyższych funkcji umysłowych.
Naukowcy wykazali już wcześniej, analizując ponad 100 przypadków zachorowań dzieci i osób dorosłych, że choroby mózgu są spowodowane mutacjami genów.
"Teraz możemy wykorzystać genetykę oraz testy behawioralne, aby pomóc pacjentom w leczeniu chorób mózgu" - powiedział dr Tim Bussey z Uniwersytetu w Cambridge, który był jednym z naukowców prowadzących badania.
red. Justyna Dykas