Ja Cię kocham, a Ty... chrapiesz
Chrapanie to niewątpliwie przykra przypadłość, burząca spokój nocny zarówno chrapiącego, jak i jego partnera. Powoduje rozdrażnienie, senność oraz zmęczenie w ciągu dnia. Niewiele osób wie, że dolegliwość ta jest groźna dla zdrowia, a zaniedbanie, pozornie błahego problemu, może doprowadzić do rozwoju poważnych schorzeń. Jak temu zaradzić?
Zaczyna się dość niewinnie: z jamy ustnej oraz nosowej wydobywa się delikatny świst, nasilający się zwłaszcza przy spaniu w pozycji na plecach. Według informacji zamieszczonych na portalu dla pacjentów www.niechrapanie.pl dźwięki te mogą osiągać z czasem natężenie nawet 70 decybeli (to tyle samo co głośność pracującego ciągnia czy młota pneumatycznego!).
Statystycznie w populacji częściej chrapią panowie, na dziesięciu chrapiących przypadają zwykle dwie kobiety. Spowodowane jest to najczęściej odmiennością budowy anatomicznej, częstszą skłonnością do stosowania używek, takich jak alkohol czy palenie papierosów. W Polsce problem chrapania dotyczy przynajmniej 8 milionów dorosłych osób. Duża część z nich cierpi na tzw. bezdech obturacyjny. Jest to zespół chorobowy towarzyszący chrapaniu, będący często jego następstwem i polegający na zatrzymaniu oddechu podczas snu nawet na kilka minut. Najbardziej niepokojącym następstwem bezdechu śródsennego jest spadek wysycenia krwi tlenem, z możliwą niewydolnością układu krążeniowo-oddechowego.
Skąd TO się bierze?
W czasie snu u osoby chrapiącej, w obrębie górnych dróg oddechowych następuje cofanie się języka, rozluźnienie podniebienia miękkiego, co prowadzi do zwężenia kanału nosogardła i gardła, tym samym powietrze przeciska się trudniej do płuc. Wirując, wywołuje charakterystyczne, dobrze znane efekty akustyczne. Najczęstszymi przyczynami występowania chrapania są zaburzenia drożności nosa - skrzywienie przegrody nosa, przerost małżowin nosowych, przerost struktur anatomicznych w obrębie gardła środkowego takich jak podniebienie miękkie, języczek, migdałki, nasada języka. Chrapanie występuje bardzo często u palaczy, osób z nadwagą, spożywających niektóre leki (także nasenne) i alkohol bezpośrednio przed zaśnięciem. Problem nasila się wraz z wiekiem, gdyż w miarę upływu lat mięśnie podniebienia oraz krtani wiotczeją.
Chrapanie jest groźne!
Zobacz również:
Chrapania nie można lekceważyć. Wizyta u lekarza specjalisty jest konieczna, zwłaszcza wtedy, gdy chrapaniu towarzyszą wspomniane wcześniej bezdechy śródsenne. Zaniedbanie zdrowia, bagatelizowanie chrapania wynikające z jego powszechności może doprowadzić do szeregu innych dolegliwości i chorób. Organizm osoby chrapiącej jest słabiej dotleniony i tym samym narażony na zaburzenia rytmu pracy serca, udar, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, a nawet zawał. Po przebudzeniu osoba chrapiąca odczuwa bóle i zawroty głowy, osłabienie, przemęczenie, rozdrażnienie, popada w stany depresyjne. Po dłuższym czasie pojawiają się kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem. W ciągu dnia występuje niekontrolowana senność, która może doprowadzić do konfliktów w miejscu pracy czy też do zaśnięcia za kierownicą pojazdu. Chrapanie może być również przyczyną spadku libido, a co za tym idzie - seksualnych problemów partnerskich. Istnieje jednak niezawodna metoda, która poprawi jakość życia każdego borykającego się z tą groźną przypadłością.
Zabieg i po kłopocie!
Niektórzy próbują zwalczyć chrapanie „domowymi” metodami, zwykle jednak bez spodziewanego skutku. Na rynku dostępny jest duży wybór specyfików aptecznych, których zasada działania jest różna, nie likwidują one jednak problemu na stałe, ponieważ łagodzą jedynie objawy. Są środkiem doraźnym, a ich skuteczność mija zwykle po kilku godzinach od momentu zażycia.
Zdaniem doktora Michała Michalika, znanego specjalisty w dziedzinie leczenia chrapania i bezdechów śródsennych, jedynym skutecznym sposobem na spokojny sen jest leczenie przyczynowe, zabiegowe. Najnowocześniejsza, przełomowa i precyzyjna metoda usuwania chrapania to technika implantów podniebiennych Pillar, stosowana w Centrum Medycznym MML, które jako jedyne w Polsce zajmuje się od lat leczeniem chrapania i związanych z nim schorzeń. Technika ta polega na wprowadzeniu w podniebienie miękkie trzech cienkich implantów polyestrowych, które je usztywniają, strukturalnie współpracując z organizmem. Zabieg wszczepienia implantów trwa zaledwie 20 minut. Najczęściej jest przeprowadzany w gabinecie zabiegowym, w znieczuleniu miejscowym. Większość pacjentów powraca do wykonywania codziennych czynności jeszcze tego samego dnia. Wszczepienie implantów jest bezbolesne, a skłonność do chrapania i bezdechu sennego zostaje wyeliminowana u przeważającej liczby osób. Drugą niezwykle skuteczną metodą walki z chrapaniem jest termoablacja typu Celon. Polega ona na wprowadzeniu w podniebienie miękkie specjalnych bipolarnych elektrod, między którymi przepuszczane są fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Dzięki zastosowaniu elektrod uzyskuje się unikalny efekt koagulacji niskotemperaturowej w zakresie 60-80°C. Pod wpływem ich działania powstają niewielkie blizny, które unoszą i usztywniają podniebienie. Zabieg jest całkowicie bezbolesny (wykonuje się go przy miejscowym znieczuleniu), bezkrwawy i w pełni komfortowy. Trwa od 20 do 40 minut, a w godzinę po jego zakończeniu pacjent może spokojnie powrócić do wykonywania codziennych czynności (w pracy, w domu etc.). Proces usztywniania podniebienia trwa około 4‒5 tygodni. Tego typu działania bywają uzupełniane o zastosowanie techniki harmonicznej, techniki plazmowej oraz metodę zespolenia małoinwazyjnego MIK. Zabiegi metodą Pillar oraz termoablacja typu Celon wykonywane są przez zespół specjalistów w Centrum Medycznym MML - Snoring Center w Warszawie.
Daj sobie szansę na spokojny sen!
Centrum Medyczne MML, w ramach swoich struktur Snoring Center - Centrum Leczenia Chrapania, cyklicznie zaprasza na dni otwarte, organizowane cztery razy w roku, podczas których można zasięgnąć darmowej, fachowej porady specjalistów oraz dowiedzieć się więcej na temat chrapania.
Na stronie www.symfoniachrapania.pl można wziąć udział w konkursie, zamieszczając nagranie video bądź plik dźwiękowy, prezentujący chrapanie osoby dotkniętej tą przykrą dolegliwością. Zwycięzca zostanie zaproszony na kompleksowy zabieg, który raz na zawsze uwolni go od niechcianego problemu. Ponadto każdy uczestnik konkursu otrzyma nagrodę gwarantowaną - specjalistyczną poradę eksperta Centrum Medycznego MML.
Centrum Medyczne MML
ul. Słomińskiego 19 lok. 503
00-195 Warszawa
czynne pn. - sob. w godz. 8 - 20
Tel. 22 406 54 22
Komentarze do: Ja Cię kocham, a Ty... chrapiesz (2)
Chrapacz
1Witam moja zona miala problem z chrapaniem, wlasciwie najwiekszy problem to ja mialem bo nie moglem spac, w koncu zdecydowala sie pojsc do lekarza gdzie polecono jej by zastosowala metode Pillara. Zona sie zdecydowala i ... pokaż całość
Metoda
1Nie jestem jeszcze taka stara, a już chrapię jak smok. Diagnoza lekarza - przerośnięty migdałek do usunięcia. Moja praca związana jest z mówieniem i nie mogę sobie na to pozwolić. Mąż ledwo ze mną wytrzymywał dopóki nie ... pokaż całość