Jak chronić oczy przed słońcem?
Jak pokazały wyniki badań przeprowadzone przez ASA Sp. z o.o. to najczęściej latem, w słoneczne dni skarżymy się na problemy z oczami. Przebywając na słońcu zazwyczaj pamiętamy o naszej skórze - chętnie stosujemy mleczka, olejki i kremy z filtrami ograniczającymi szkodliwe promieniowanie UVA i UVB. Ale jednocześnie zapominamy o oczach, pozostawiając je bez żadnej ochrony. Grozić to może wieloma przykrymi konsekwencjami w przyszłości.
Zgubny wpływ promieniowania słonecznego
Istnieje wiele powodów, dla których powinniśmy szczególne uważać na zdrowie oczu w okresie wiosenno-letnim. Długotrwały brak ochrony przed słońcem może doprowadzić do poważnych zmian chorobowych.
Powstające pod wpływem promieniowania UV cząsteczki o charakterze wolnych rodników są nierozerwalnie związane z rozwojem starczego zwyrodnienia plamki żółtej (Age-related Macular Disease – AMD). Chorobę tę uważa się za główną przyczynę utraty wzroku. W AMD, w okolicy plamki żółtej, dochodzi do nieodwracalnych zmian w siatkówce oka. W plamce żółtej nie tylko znajduje się największe nagromadzenie fotoreceptorów, ale do tego tylko w jej obrębie ulokowane są fotoreceptory o specjalnej strukturze, dzięki którym możemy widzieć barwy. Ogniskują się tam promienie światła i dlatego możliwe jest wyraźne widzenie obiektów, za którymi podąża nasz wzrok. Wszystko to sprawia, że jest to jedno z najważniejszych miejsc w oku, które pozwala na prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku.
Skutkiem nieleczonego AMD jest całkowita utrata wzroku.
Do symptomów choroby należą zaburzenia widzenia w centralnym polu, postępujący spadek ostrości wzroku (zwłaszcza z bliska), niewielkie mroczki, deformacje obrazu, spadek ostrości wzroku oraz utrudnione rozróżnianie kolorów.
Choć jednoznaczne przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej nie są jeszcze odkryte, lekarze nie mają wątpliwości, że na zachorowalność wpływają m.in.: wiek (największą liczbę odnotowuje się wśród osób po 75. roku życia), długotrwałe narażenie wzroku na intensywne światło oraz niedobór przeciwutleniaczy takich jak: witaminy E, C, beta-karoten, selen.
Szkodliwy wpływ promieni słonecznych powiązany jest także z kataraktą, zaćmą, skrzydlikiem (będącym rozrostem tkanki prowadzącym do ograniczenia widzenia) i rakiem skóry wokół oczu.
Różnorodność czynników narażających nas na nadmierne promieniowanie sprawia, że tym trudniej jest się przed nim chronić. A należą do nich m.in.:
- - okres wiosenno-letni;
- - pora pomiędzy 10.00 a 14.00. Wtedy dociera do Ziemi 70% dziennej dawki promieniowania UV;
- - powierzchnie odbijające światło - piasek na plaży odbija około 35% promieniowania UV, a świeży śnieg aż 95%;
- - duże wysokości nad poziomem morza. W wyniku rozrzedzenia atmosfery promieniowanie UV zwiększa się o 15% z każdym 1000 m.;
- - odległość od równika – im bliżej do niego tym zagrożenie dla naszych oczu jest większe;
- - stopień zachmurzenia – pamiętajmy, że nawet całkowicie zachmurzone niebo nie chroni nas całkowicie;
- - przyjmowanie niektórych leków (np. zawierających ziele dziurawca, trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych, sulfonamidów, tetracyklinów).
Zobacz również:
Co przeszkadza nam najbardziej i jak możemy temu zaradzić?
Jak pokazują wyniki badań na problemy z oczami najczęściej skarżymy się właśnie w czasie przebywania na słońcu bez odpowiednich okularów przeciwsłonecznych. Niemal równie często dyskomfort odczuwamy w czasie czytania, pracy w złym oświetleniu i przebywając w zadymionych pomieszczeniach. Badania dotyczące zdrowia oczu na grupie 1000 osób przeprowadzone przez firmę ASA Sp. z o. o. - lidera na rynku polskim w produkcji suplementów diety i kosmetyków medycznych – wykazały ponadto, że:
- na zadymione pomieszczenia i prowadzenie samochodu najczęściej skarżą się osoby w wieku 35 – 55 lat, a na pracę przy komputerze najliczniej zwracają uwagę osoby od 46 do 55 roku życia.
- mieszkańcy mniejszych miast oraz mężczyźni, najczęściej doznają uczucia dyskomfortu związanego z zaburzeniami widzenia w trakcie przebywania za kierownicą
- osobom zamieszkałym w większych miastach przeszkadza najbardziej przebywanie w zadymionych pomieszczeniach.
- to kobiety częściej niż mężczyźni odczuwają problemy w związku z przebywaniem na słońcu bez okularów, czytaniem, bądź pracą przy złym oświetleniu oraz pobytem w zadymionych miejscach.
To, co można zrobić dla naszych oczu w okresie wiosenno-letnim zawiera się w dwóch słowach: okulary i dieta. Należy pamiętać, że osoby o jasnym kolorze tęczówek są bardziej narażone na szkodliwy wpływ promieniowania UV. Niemniej wszyscy, bez względu na kolor oczu, powinni zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne z filtrem o udokumentowanej skuteczności. Najlepszą ochronę zapewniają szkła brązowe, bursztynowe, zielone lub szare. Na okularach zawsze szukajmy oznaczenia CE, potwierdzające zgodność z europejskimi standardami bezpieczeństwa. Jak wynika z badań ASA to 41% respondentów stosuje okulary i jednocześnie uważa ich zastosowanie za działania zapobiegające problemom z oczami. Stosowanie okularów jest rzadsze w przypadku osób w wieku 35-45 lat niż wśród pozostałych respondentów. Niestety, nawet szkła wyposażone w najlepsze filtry przeciw promieniowaniu UV nie gwarantują wystarczającej ochrony!
Dziś wiadomo, jak wielki wpływ na nasze zdrowie ma prawidłowa dieta. Dobroczynnie na przebieg procesów związanych z widzeniem działają substancje dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem, a szczególnie substancje pochodzenia roślinnego. Udowodniono bezpośrednią zależność pomiędzy spożywaniem niektórych składników pokarmowych a prawidłowym funkcjonowaniem oka. Obecność w jedzeniu karotenoidów, antocyjanów oraz cynku może zmniejszyć ryzyko przed zachorowaniem na starcze zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Im więcej wymienionych składników dostarczymy w diecie przez całe życie, tym mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się wspomnianego schorzenia w wieku starszym. Badania epidemiologiczne wskazują wręcz na korelację pomiędzy niskim spożyciem karotenoidów (luteiny, likopenu) i zwiększonym ryzykiem wystąpienia AMD oraz katarakty.
Niestety faktem jest, że zapewnienie naszemu organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników w optymalnych dawkach jest niezwykle trudne. Dlatego najbezpieczniej i najwygodniej jest sięgnąć po odpowiedni suplement diety. Niepokojące jest, że aż 41% respondentów nie stosuje żadnej profilaktyki zdrowia oczu, choć odsetek ten w grupie wiekowej 35-45 lat jest istotnie wyższy i wynosi 58%. Tylko 27% (!) ankietowanych przyjmuje odpowiednie preparaty.
MaxiVision – skuteczna forma dbałości o zdrowie oczu
MaxiVision to suplement diety, którego składniki poprawiają zdolność widzenia (także o zmierzchu).
Zawiera luteinę - karotenoid, który gromadzi się w dwóch obszarach oka: w plamce żółtej, stanowiącej najwrażliwszą część siatkówki oraz w soczewce. Luteina stanowi naturalny filtr ochronny siatkówki przed promieniowaniem UVA i UVB i odgrywa, wraz z astaksantyną kluczową rolę w ochronie antyoksydacyjnej oka oraz w ochronie narządu wzroku w przypadku zaburzeń związanych ze spadkiem pigmentów plamki żółtej.
Zawarte w preparacie antocyjanozydy borówki czernicy wywierają stabilizujący wpływ na naczynia kapilarne oka, zwiększają napięcie żył, polepszają mikrokrążenie w siatkówce i naczyniówce oka, a składniki mineralne tj. cynk i selen wchodzą w skład ważnych enzymów antyoksydacyjnych.
W skład MaxiVision wchodzą także witaminy antyoksydacyjne (witamina E i C). To przeciwutleniacze będące niezbędne dla ochrony organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Szczególnie w starszym wieku dochodzi do zachwiania równowagi pomiędzy procesami powstawania i eliminowania wolnych rodników, co może stać się przyczyną wielu zaburzeń, w tym zaburzeń związanych z procesem widzenia.
MaxiVision polecany jest szczególności dla osób: przebywających na powietrzu i narażonych na szkodliwe promieniowanie UVA i UVB, pracujących przy komputerze, spędzających wiele godzin za kierownicą, z zaburzeniami widzenia o zmierzchu, pracujących w złym oświetleniu, pracujących w zadymionych pomieszczeniach, odczuwających przemęczenie oczu i słabnący wzrok oraz narażonych na pogorszenie wzroku związane z wiekiem.
Z uśmiechem na urlop...
Chcąc czuć się bezpiecznie, szczególnie w okresie letnim, musimy dbać o odpowiednią ochronę naszych oczu zanim pojawią się niepokojące objawy. Posiadając świadomość zagrożeń, dlaczego mamy do tego dopuścić? Sięgnijmy zatem po proste, skuteczne sposoby. Preparaty takie jak MaxiVision i atestowane okulary przeciwsłoneczne to nasi sprzymierzeńcy podczas słonecznych dni. Wówczas pozostanie nam tylko cieszyć się długo wyczekiwanym urlopem.