Związek chemiczny, zawarty w winogronach i orzechach, może przyczynić się do zapobiegania zanikom pamięci u starszych osób, donosi artykuł opublikowany przez członka Centrum Naukowego Uniwersytetu Medycznego Texas A & M - Ashoka K. Shetty'ego.
Co jeść, żeby pamiętać o wszystkim?
Profesor Departamentu Medycyny Molekularnej i Komórkowej oraz dyrektor Instytutu Neurologii Medycyny Regeneracyjnej Ashok K. Shetty, przez dłuższy czas poświęcał się badaniom nad resweratrolem – antyoksydantem, zawartym w skórce czerwonych winogron, czerwonym winie, orzechach oraz niektórych jagodach.
Resweratrol jest znany jako związek, chroniący przed chorobami serca. Dr Shetty i jego zespół, odkryli kolejne beneficja stosowania tej substancji w codziennej diecie. Okazuje się, że wywiera on pozytywny wpływ na hipokamp – obszar mózgu, który jest bezpośrednio powiązany z naszymi zdolnościami uczenia się, naszym nastrojem oraz pamięcią.
Zarówno u zwierząt jak i u ludzi odnotowuje się spadek zdolności do nabywania wiedzy, po przekroczeniu granicy wieku średniego. Resweratrol natomiast, może okazać pomocny przy leczeniu ciężkich chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.
Zobacz również:
Potwierdzenie z laboratorium
W artykule opublikowanym 28 stycznia na łamach Scientific Reports, Shetty wraz ze swoją grupą naukową ogłosili, że leczenie z pomocą resweratrolu przynosi widoczne efekty w zakresie poprawy pamięci, przyswajania nowych informacji i poprawy nastroju, u posuniętych w lata szczurów.
Jak mówi Dr Shetty: - Wyniki badań są wstrząsające. Okazuje się, że szczury nieleczone, wykazywały słabszą pamięć przestrzenną i mniejszą zdolność do uczenia się. Natomiast zwierzęta, które przyjmowały resweratrol wykazały poprawę w zarówno w jednej jak i drugiej dziedzinie.
Ja twierdzi doktor, poziom wzrostu i rozwoju neuronów, zwiększył się ponad dwukrotnie u leczonych szczurów. Ponadto stwierdzono też u nich, zwiększony przepływ krwi i zminimalizowane uszkodzenia hipokampu.
Badanie to, pokazuje, że leczenie reswerwtrolem, może widocznie poprawić pamięć i samopoczucie u pacjentów w podeszłym wieku.
Plany na przyszłość
Badania, zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej Krajowego Instytutu Zdrowia. Dr. Shetty już planuje swój następny krok. Chce zbadać, mechanizmy molekularne, następujące po leczeniu wspomnianym związkiem oraz działanie mniejszych dawek resweratrolu, na starzejący się mózg, w przestrzeni lat.
Paulina Wójcik
Komentarze do: Jak czerwone wino poprawia pamięć?