Jak nitkować zęby?
Prawidłowa higiena jamy ustnej nie powinna ograniczać się jedynie do szczotkowania, ale również do nitkowania zębów. Nić dentystyczna pomaga bowiem usunąć płytkę nazębną oraz resztki pokarmowe z miejsc, do których dostęp szczoteczki jest utrudniony – poniżej linii dziąseł i w przestrzeniach między zębami.
Rodzaje nici dentystycznych
Obecnie mamy dość szeroki wybór różnorodnych nici dentystycznych. Jedne są tańsze, drugie droższe, jeszcze inne znamy z telewizyjnych reklam.
Wybór produktu, który w pełni będzie odpowiadał naszym potrzebom nie jest wcale prosty i najczęściej obarczony jest wieloma (często nieudanymi) próbami.
Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z nićmi dentystycznymi, trafnie byłoby zdecydować się na ich delikatniejszą wersję z politetrafluoroetylenu (PFTE). Nici te, dzięki swojej miękkości dają się łatwiej manewrować między zębami, a ponadto są również mniej narażone na przerywanie oraz strzępienie.
Sami dentyści nie polecają szczególnie żadnego rodzaju - smakowe, woskowane, z fluorem, grube, cienkie – decyzja należy do nas. Tworzenie się płytki nazębnej może doprowadzić do próchnicy i chorób dziąseł, dlatego nie powinniśmy zapominać o nitkowaniu.
Zobacz również:
- Na czym polega leczenie kanałowe?
- Nadwrażliwość zębów - jak sobie z nią radzić?
- Bruksizm – dlaczego nocą zgrzytamy zębami?
- Bruksizm – leczenie nocnego zgrzytania zębami
- Leczenie kanałowe - wskazania i przebieg
- Urazy jamy ustnej u dzieci
- Mity dotyczące higieny jamy ustnej w starszym wieku
- W jaki sposób prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?
Kilka wskazówek dotyczących używania nici:
- Przed rozpoczęciem nitkowania umyj dokładnie dłonie. Następnie odmierz około 40-50 cm nici i owiń wokół środkowych palców, w taki sposób, by łatwo było Ci nią manewrować. Do czyszczenia używaj około 5 cm nici.
- Wsuwaj nić w kolejne szczeliny międzyzębowe i poruszaj nią do tyłu i do przodu (tak, jakbyś chciał nią „piłować”).
- Wykonując ruchy piłujące przesuwaj nitkę wzdłuż zęba. Najlepiej uformować nitkę w kształt litery U. Każdego zęba czyść nowo odwiniętym fragmentem nici dentystycznej. Postępuj tak zarówno z zębami na dolnej, jak i na górnej szczęce. Uważaj, aby nie skaleczyć dziąseł.
- Po zakończeniu nitkowania dokładnie umyj zęby szczoteczką – prawidłowo powinno myć się zęby ruchem wymiatającym.
Najważniejsze, by zęby nitkować codziennie. Jeśli zrezygnujemy z tej czynności, aż do 35% powierzchni zębów będzie nieoczyszczona.