Jak pozbyć się chrapania?
Chrapanie jest zewnętrznym objawem niedrożności górnych dróg oddechowych. Jak sobie z tym problemem radzi medycyna XXI wieku - odpowiada dr n. med. Maciej Mazur z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus. - Z wielu powodów warto się pozbyć chrapania. Jakie środki są najskuteczniejsze? - Faktycznie, chrapanie to duży problem, jak duży - pokazuje ilość firm, które próbują uzyskać udział w rynku produktów zwalczających tę przypadłość.
Jednakże oferowane w aptekach środki - żele, spray`e czy plasterki działają jedynie chwilowo. Żaden z nich nie likwiduje problemu, a może jedynie na krótko go „wyciszyć". Trwałe efekty daje jedynie leczenie zabiegowe, takie jak np. UPPP, czyli zabieg plastyki języczka, gardła i łuków podniebiennych. Dzisiejszy stan zaawansowania medycyny pozwala na wykonanie takiej operacji w ramach chirurgii jednego dnia, co wiąże się z tym, że pacjent jeszcze tego samego dnia, po zabiegu wraca do domu. Ponadto, zastosowanie najnowszych technik operacyjnych, takich jak koblacja, pozwala na praktycznie bezbolesną operację i rekonwalescencję. Oczywiście przed wykonaniem takiej operacji konieczna jest odpowiednia diagnostyka.
- Wspomina Pan o diagnostyce, czy wynaleziono już metody bardziej skuteczne niż polisomnografia?
Zobacz również:
- Polisomnografia, czyli badanie polegające na rejestracji szeregu zachowań i reakcji podczas snu osoby badanej, jest oczywiście metodą skuteczną, jednak wymaga od pacjenta pozostania na noc w szpitalu. Dlatego obecnie, niestety jeszcze na niewielką skalę w Polsce, stosuje się urządzenia takie, jak Apnograf. Pozwala ono na odczyt parametrów w czasie snu w domu. Ponadto pokazuje dokładnie, czy problem z oddychaniem, czyli zwężenie dróg oddechowych, występuje w ich dolnej czy górnej części, co umożliwia zakwalifikowanie do przeprowadzenia precyzyjnego zabiegu i zwiększa szansę pacjenta na pozbycie się problemu chrapania bądź bezdechu sennego.
- Wracając do samego zabiegu UPPP- dlaczego wykorzystanie innowacyjnej metody koblacji jest lepszym rozwiązaniem od np. metody laserowej?
- Metoda kobalcji polega na wytworzeniu fal o wysokiej częstotliwości, które powodują jonizację molekuł wewnątrz tkanki. Przekładając to na język pacjenta: powoduje to odparowanie wyznaczonej części tkanki, zmniejszenie jej objętości i zwiększenie napięcia w określonych partiach, bez skalpela i efektu oparzenia, ponieważ działa się temperaturą 40-50˚C. Jest to więc zabieg całkowicie bezkrwawy, niemalże bezbolesny, nie występuje po nim obrzęk, jak w przypadku lasera, a pacjent tego samego dnia wraca do domu i może jeść, pić oraz normalnie funkcjonować.
Komentarze do: Jak pozbyć się chrapania? (1)
chrapanie
1Może w przyszłości jak będę mieć na tyle luźną gotówkę, którą będzie można na taki zabieg przeznaczyć to zainwestuję. Póki co radzę sobie listkami Snoreeza, więc jakiegoś ciśnienia ogromnego nie mam, bo chrapanie w nocy ... pokaż całość