Jak prawidłowo dbać o zęby?
Każdy z nas marzy o pięknych zębach. Na reklamach podziwiamy śnieżnobiałe uśmiechy, które potrafią wybawić z niejednej kłopotliwej sytuacji i zastanawiamy się co zrobić, by też móc się tak pęknie uśmiechać. Stanowią one też o atrakcyjności danej osoby.
Jednak estetyka nie odgrywa tu najważniejszej roli. Najważniejsza kwestią jest to, by były one zdrowe, bo mają niezwykle ważne zadanie i muszą nam służyć jak najdłużej.
Krótko o zębach
Zęby stanowią element układu trawienia. Służą do rozdrabniania pożywienia. Gdyby nie one mielibyśmy nie lada problem z codziennym spożywaniem pokarmów a nasza dieta jak u maleńkich dzieci opierałaby się głównie na kolorowych papkach.
Dodatkowo bez zębów nie potrafilibyśmy prawidłowo mówić (nie wypowiemy poprawnie chociażby litery „t” bez uderzenia językiem o zęby). Dlatego nie możemy dopuścić do sytuacji, w której dentysta rozłoży bezradnie ręce mówiąc, że nie mam czego ratować!
Na jakie choroby są narażone zęby?
Do najczęstszych problemów związanych z zębami zaliczamy:
Zobacz również:
- Do wymiany stawu biodrowego dochodzi zbyt często?
- Czy wirtualny świat zmienia nasze emocje?
- Czy małżeństwo robi z nas prostytutki?
- Ksylitol czyli cukier brzozowy – zdrowy zamiennik cukru
- Nudności u małego dziecka w czasie podróży
- Jakie infekcje mogą wystąpić u dziecka?
- Wygraj walkę o jędrne ciało
- Makaton – charakterystyka metody, zasady i zastosowanie
- próchnicę
- bruksizm
- nadwrażliwość zębiny
- paradontozę
- ropień
- zapalenie dziąseł
- zapalenie miazgi zęba
- zapalenie przyzębia
Każda z tych przypadłości może prowadzić do całkowitej utraty zębów. Dlatego tak ważne są regularnie wizyty u stomatologa w celu wykonania profesjonalnych zabiegów oczyszczania zębów i badań kontrolnych (przynajmniej raz na pół roku).
Jak zatem prawidłowo dbać o zęby?
- Nie unikajmy wizyt u dentysty.
- Szczotkujmy dokładnie zęby przynajmniej dwa razy dziennie (najlepiej byłoby szczotkować je po każdym posiłku, co nie zawsze to jest możliwe) przez około trzy minuty. Zalecana jest pasta fluorkowa, jednak najlepiej jest zmieniać pasty po zużyciu każdej tubki. Pomoże to zapobiegać tworzeniu się płytki nazębnej – lepkiej warstwy przylegającej do zębów, która jest główną przyczyną próchnicy.
- Pamiętajmy również o doborze odpowiedniej szczoteczki, którą należy zmieniać średnio co trzy miesiące.
- Zwróćmy uwagę na to, by nie kłaść się spać z niewyszczotkowanymi zębami. W ten sposób stwarzamy wymarzone warunki próchnicy, która ma dużo czasu by się rozwijać kiedy sobie smacznie śpimy.
- Przywiązujmy większą uwagę do tego co jemy. Pokarmy bogate w cukier sprzyjają wytwarzaniu szkodliwych dla szkliwa kwasów, za które są odpowiedzialne bakterie płytki nazębnej. Również skład diety ma duży wpływ na stan naszego uzębienia. Najoptymalniejsza jest ta pełnowartościowa, gdyż dostarcza wszelkich potrzebnych składników, by zęby było mocne i odporne na infekcje. Co ciekawe, twarde pokarmy zawierające błonnik pomagają utrzymać czystość w jamie ustnej.
Autor:
Zuzanna Wróbel
Komentarze do: Jak prawidłowo dbać o zęby?