Jak rozpoznać czyraka?
Z medycznego punktu widzenia czyrak jest ropniem skórnym. Większość ludzi nie jest świadoma tego, że obecność czyraków na skórze jest związana z zakażeniem. Jeśli zrozumie się przyczyny ich powstawania, to możliwe jest ich szybsze leczenie lub profilaktyka.
Pierwsze oznaki czyraka
Na początku czyrak jest mały i wygląda jak czerwony guzek. Tworzy się wokół mieszków włosowych i może boleć. Po jakimś czasie zainfekowane miejsce robi się twarde w dotyku i w środku ropnia dochodzi do rozwoju ropy. W tym właśnie momencie ludzie zazwyczaj orientują się, że mają do czynienia z czyrakiem.
Guzek z biegiem czasu powiększa się. Okres nabywania większych rozmiarów może trwać od kilku dni do paru tygodni. W tym czasie w środku cały czas dochodzi do kumulowania się ropy. Czyrak może osiągnąć końcowy rozmiar sięgający nawet kilku centymetrów. Ze wzrostem powierzchni wzrasta również stopień bolesności. W okolicach czyraka pojawia się zaczerwienienie oraz stan zapalny. Jeśli czyrak pęknie to ze środka powinna wypłynąć ropa koloru zielonego lub żółtego, charakteryzująca się często jednoznacznym zapachem.
Zobacz również:
Najczęstsze miejsca
Czyrak może się pojawić w każdym miejscu na skórze. Jednak najczęściej można się ich spodziewać na owłosionych częściach ciała. Ma to związek z zakażeniem przy pęcherzykach włosowych.
Przyczyny czyraka
Większość czyraków skórnych jest spowodowana obecnością bakterii gronkowca. Bakteria ta często zamieszkuje powierzchnię skórną, przy czym nie jest to związane z żadnymi problemami. Bakterie mogą jednak zostać uwolnione w wyniku skaleczeń lub zadrapań i wtedy dochodzi do infekcji. Organizm podejmuje wtedy walkę z infekcją i skutkuje to powstaniem charakterystycznej ropy.
Domowe leczenie
Najważniejsze jest, aby nie rozcinać czyraka samemu. Musi on pęknąć samoistnie. Do tego czasu trzeba go utrzymywać w czystości. Przy domowym leczeniu pomocny jest ciepły kompres. Sprzyja to szybszemu pęknięciu. Kompres można stosować przez pół godziny co kilka godzin. Gdy już nastąpi pęknięcie, trzeba się wspomóc środkiem antyseptycznym.