Częste dolegliwości związane ze stawem skokowym są wynikiem naszej budowy ciała oraz trybu życia, który w różnym stopniu obciąża kończyny. Kontuzja kostki stała się jednym z najpopularniejszych urazów stawów, którego często nie jesteśmy w stanie uniknąć. Jej leczenie bywa żmudne, a niekiedy wymaga opieki rehabilitanta.
Najczęstszym przypadkiem kontuzji stawu skokowego jest jego skręcenie. Następuje wówczas uszkodzenie torebki stawowej oraz więzadła skokowo-łódkowego i skokowo-goleniowego. Po pewnym czasie pojawia się obrzęk w postaci zasinień lub krwiaków. Poruszanie nogą, a nawet jej dotykanie, wywołuje silny ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
Powtarzające się skręcenia stawu skokowego mogą prowadzić do zwyrodnienia, czyli deformacji powierzchni stawowych. Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanego efektu, jedynym sposobem na odzyskanie pełnej sprawności fizycznej może okazać się operacja. Nie zawsze jest ona jednak konieczna, często wystarczającym rozwiązaniem okazuje się użycie stabilizatora.
– Stabilizator pozwala na utrzymanie właściwego kierunku lub zakresu ruchów w obrębie stawu skokowego. Jego zastosowanie wspomaga leczenie chorób przewlekłych, łagodzi stany zapalne i umożliwia zastosowanie fizjoterapii. Podstawową funkcją stabilizatora jest wymuszenie odpowiedniej pozycji, odciążenie mięśni i skorygowanie postawy – tłumaczy rehabilitant Piotr Trochimczuk, ekspert Futuro, producenta stabilizatorów.
Zobacz również:
Stabilizatory zapewniają również ochronę przed ewentualnym bólem oraz dają pewność i swobodę ruchów bez strachu, że coś znowu może się stać, ponieważ zabezpieczony staw jest cały czas pod kontrolą. Mocowane są do ciała za pomocą pasków, bo tylko ich prawidłowe ustawienie gwarantuje ruch w stawach bez utrudnień.
– Na rynku dostępne są również stabilizatory ze specjalnymi wkładkami, w których można dodatkowo umieścić opatrunki przeciwzapalne i zmniejszające obrzęk. Przeznaczone są one do wielokrotnego użytku, należy jedynie wymieniać co jakiś czas specjalne wkładki. Stosowanie takiego rodzaju stabilizatorów jest elementem całościowego postępowania leczniczego i terapeutycznego – dodaje Piotr Trochimczuk.
Stabilizatory zalecane są nie tylko podczas kontuzji, ale także profilaktycznie, zwłaszcza gdy prowadzimy aktywny tryb życia lub uprawiamy sport. Stanowią wówczas formę dodatkowego zabezpieczenia stawu skokowego i minimalizują ryzyko wystąpienia kolejnych urazów.
Więcej informacji: www.3m.com
Komentarze do: Jak sobie radzić z kontuzją kostki?